PARÍŽ - Dolná komora francúzskeho parlamentu vo štvrtok prerušila svoje zasadnutie po rasistickom slovnom útoku krajne pravicového poslanca na jedného z kolegov. Keď černošský zákonodarca z krajnej ľavice položil otázku týkajúcu sa prisťahovalectva, vykríkol zástupca krajne pravicového Národného združenia (RN): "Vráťte sa do Afriky!" Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej komentár v Národnom zhromaždení vyvolal obrovský rozruch.
Podľa centristickej vlády a ľavicovej aliancie išlo o neprijateľnú rasistickú urážku. Krajná pravica tvrdila, že poslanec Grégoire de Fournas nemieril svoje slová na zákonodarcu, ktorý položil otázku, Carlosa Martensa Bilonga, ale na migrantov uviaznutých na lodi mimovládnej organizácie.
"V našej demokracii nie je miesto pre rasizmus. Predsedníctvo Národného zhromaždenia sa zíde (v piatok) a malo by rozhodnúť o potrebných sankciách," povedala po incidente novinárom premiérka Élisabeth Borneová.
De Fournas, člen Národného združenia (RN) Marine Le Penovej, a jeho strana tvrdili, že nepovedal nič zlé. "Samozrejme hovoril o migrantoch, ktorých na člnoch prevážajú mimovládne organizácie," uviedla Le Penová na twitteri. "Kontroverzia, ktorú vytvorili naši politickí oponenti... Francúzov neoklame," dodala.
Bilongo to ale vidí úplne inak. Komentár označil za "hanebný". "Dnes som bol poslaný späť k svojej farbe pleti. Narodil som sa vo Francúzsku. Som francúzsky poslanec," povedal.
Stéphane Séjourné, ktorý vedie Macronovu centristickú stranu, povedal, že de Fournas by mal odstúpiť. Ľavicový blok NUPES (Nová ľudová, socialistická a ekologická únia) sa domnieva, že by mal byť vylúčený.
"Národné združenie dnes ukázalo svoju pravú tvár," uviedla vo vyhlásení ľavicová aliancia NUPES. "Táto rasistická urážka je charakteristická pre krajnú pravicu: stigmatizovať podľa farby pleti, rozdeliť francúzsky ľud," dodal blok.
Le Penová sa v posledných rokoch snažila zlepšiť imidž svojej strany. Podarilo sa jej presvedčiť voliča, že strana založená jej otcom Jeanom-Marie Le Penom, ktorý bol niekoľkokrát odsúdený za podnecovanie k rasovej nenávisti, sa posunula ku konzervatívnemu prúdu a je teraz schopná vládnuť. S 89 poslancami je RN druhou najväčšou jednotlivou stranou v parlamente.