MOSKVA - Geomagnetická búrka, ktorá v utorok skoro ráno zasiahla Zem, spôsobila výpadok rádiového a satelitného signálu v Rusku a Ázii.. Podobná situácia sa mala zopakovať aj v stredu. Mohla byť vidieť aj polárna žiara a to aj v nižších polohách.
Expertka na vesmírne počasie Dr. Tamitha Skov už v utorok o 6.23 varovala, že výpadky rádia a GPS môžu kvôli silnej elektromagnetickej búrke od rána zasiahnuť niekoľko častí sveta.
Space Weather uvádza, že v pondelok explodovala rastúca slnečná škvrna AR3032 a vznikla tak slnečná erupcia triedy M3. Výpadok krátkovlnného rádia spôsobilo silné ultrafialové žiarenie z erupcie, ktoré ionizovalo vrch zemskej atmosféry.
V priebehu utorka mohli rádioamatéri spozorovať výpadky signálu a poruchy na rádiových frekvenciách pod 30 MHz. Týkalo sa to Ázie, Austrálie, Indii, Nového Zélandu, Tichomoria a východného Ruska.
Koronografovia zo Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) informovali, že veľký výbuch vystrelil do vesmíru aj obrovský výron koronárnej hmoty CME. Tá mala prejsť v blízkosti Zeme v priebehu stredy, a mala narušiť magnetosféru Zeme. To mohlo spôsobiť ďalšiu geomagnetickú búrku, píše imeteo.sk.
Keď CME zasiahne Zem, sú možné elektromagnetické búrky. Vedci z NOAA predpovedali, že sú možné menšie búrky G1,pričom sa môžu vyskytnúť aj búrky G2 a G3.
Posledné dve menované mohli spôsobiť ďalšie a väčšie výpadky satelitného a rádiového signálu. Pritom aj v nižších polohách mohla byť pozorovaná polárna žiara.