MINSK – Spoločné manévre Ruska a Bieloruska s názvom Spojenecké odhodlanie 2022, ktoré sa mali skončiť v nedeľu, budú pokračovať. Táto informácia bola získaná z oficiálnej stránky bieloruského ministerstva obrany. Cvičenia už mali končiť, no ich pokračovanie súvisí s nepokojmi na Donbase, kde je situácia stále napätá a skloňuje sa aj slovo "vojna".
VIDEO Alexander Lukašenko a Vladimir Putin sledujú cvičenia:
V cvičeniach pre nepokoje na Donbase pokračujú aj naďalej
"V súvislosti s nárastom vojenskej aktivity v blízkosti vonkajších hraníc Zväzového štátu (Ruska a Bieloruska) a zhoršením situácie na Donbase sa prezidenti Bieloruskej republiky a Ruskej federácie rozhodli pokračovať v cvičeniach síl zväzového štátu," uviedol vo vyhlásení bieloruský minister obrany Viktar Chrenin. Podľa neho sa v ďalšom priebehu cvičenia "dôkladne rozpracujú etapy obrany zväzového štátu", ktoré ich doterajší priebeh detailne nepokrýval.
Chrenin ďalej konštatoval, že do susedných krajín sa neplánovane presúva množstvo najmodernejších zbraní a vojakov aj z tretích krajín. "Zo siedmich na päť dní sa skrátila pripravenosť na nasadenie jednotiek rýchlej reakcie NATO v prípade takzvanej eskalácie situácie na Ukrajine," uviedol Chrenin. Minister tvrdí, že sa znásobil "počet pre nás nepochopiteľných cvičení a operácií" v blízkosti hraníc zväzového štátu, ktorých zameranie proti nemu je "zjavné". Obvinil Západ, že odmieta akceptovať červené čiary načrtnuté Ruskom v bezpečnostnej architektúre Európy, ktoré sú relevantné aj pre Bielorusov, a intenzívne hľadá spôsoby, ako ich obísť.
Cieľavedomo sa to vraj posúva k vojne
"Z vyššie uvedeného logicky vyplýva jeden záver — v Európe cítiť veľmi silný zápach strelného prachu. Celé sa to cieľavedome posúva k vojne," uzatvoril Chrenin. Manévre Spojenecké odhodlanie 2022 sa začali 10. februára na juhu Bieloruska a mali trvať desať dní. Zúčastňujú sa na nich aj jednotky z ruského Južného a Západného vojenského okruhu, ktoré v spolupráci s bieloruskými ozbrojenými silami nacvičovali odrazenie agresie proti zväzovému štátu. Po skončení cvičenia sa ruskí vojaci i technika mali vrátiť na domovské základne.
Lídri sa obávajú, či to nebude len ruská zámienka
Americkí a európski vojenskí pozorovatelia sa obávajú, že Rusko využije cvičenia ako zámienku na trvalé umiestnenie svojich jednotiek v Bielorusku. Cvičenia prebiehajú najmä v regióne Brest, ktorý leží blízko ukrajinských hraníc. Oficiálne nie je známe, koľko ruských vojakov je v Bielorusku a zúčastňuje sa na manévroch. Západné krajiny predpokladajú, že Rusko tam premiestnilo krajiny okolo 30.000 vojakov a dôležité zbraňové systémy vrátane vraj protilietadlových rakiet a stíhačiek.
Zo strategického hľadiska sú kontingenty vojsk v Bielorusku pre ruského prezidenta Vladimira Putina považované za dôležité, pretože ukrajinská metropola Kyjev leží len 80 kilometrov od bieloruských hraníc.