Sobota2. november 2024, dnes je Pamiatka zosnulých,

NATO zvažuje stálejšie vojská na východe: Môže sa to týkať aj Slovenska

Andrzej Duda a Jens Stoltenberg
Andrzej Duda a Jens Stoltenberg (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Severoatlantická aliancia zvažuje stálejšiu vojenskú prítomnosť na svojom východnom krídle a v juhovýchodnej Európe v reakcii na zhromažďovanie ruských vojsk blízko hraníc s Ukrajinou. Vyhlásil to generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg po pondelkovom stretnutí s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Informácie z rokovania pochádzajú zo správ tlačovej agentúry AP, ktorá uvádza, že by sa to mohlo týkať aj Slovenska.

"Ak Rusko naozaj chce mať menej NATO pri svojich hraniciach, bude mať presný opak," vyhlásil Stoltenberg. Neuviedol pritom žiadne podrobnosti a podotkol, že konečné rozhodnutie ešte nepadlo. Agentúra AP však pripomína, že NATO by mohlo nadviazať na dlhodobú vojenskú prítomnosť v pobaltských štátoch a v Poľsku, kde sa teraz nachádza dovedna približne 5000 vojakov, rozmiestnením podobnej vojenskej sily na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Išlo by teda o posilnenie vojenských kapacít NATO blízko západných hraníc Ukrajiny a v oblasti Čierneho mora.

Duda rokoval aj s von der Leyenovou

Poľský prezident po stretnutí so Stoltenbergom podľa agentúry PAP vyhlásil, že situácia si vyžaduje posilnenie vojenskej prítomnosti Aliancie na jej východnom krídle. O napätí ohľadne Ukrajiny a Ruska rokoval Duda v Bruseli aj s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, ktorá následne na Twitteri napísala, že hovorili o "koordinácii pripravenosti" na posilňovanie ruskej vojenskej prítomnosti pri hraniciach s Ukrajinou. Táto koordinácia sa týka okrem iného "dodávok energie a sankcií v reakcii na prípadnú ďalšiu eskaláciu".

Nemecko vyšle do Litvy ďalších 350 vojakov, posilnia východné krídlo NATO

Nemecko vyšle do Litvy ďalších 350 vojakov, aby tam posilnili východné krídlo Severoatlantickej aliancie. Oznámila to v pondelok nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová. Správa prišla v čase obáv z možnej ruskej invázie na Ukrajinu, približuje agentúra AFP. V Litve je aktuálne asi 500 nemeckých vojakov pôsobiacich v rámci síl NATO. Lambrechtová priblížila, že ďalších 350 vojakov sa k nim pridá "v najbližších dňoch".

Nemecko podľa jej slov chcelo posilnením "svojho príspevku na východnom krídle NATO" vyslať spojencom v Aliancii jasný signál svojho "odhodlania", respektíve odkázať im, že na Nemecko "môžu spoľahnúť". V Litve tak bude pôsobiť druhý najväčší kontingent nemeckých vojakov (po Mali), približuje AFP.

Vyslanie ďalších nemeckých vojakov označil litovský minister obrany Arvydas Anušauskas za "dôležitú známku pozornosti venovanej" regiónu Pobaltia. "Ak si (ruský prezident Vladimir) Putin myslel, že Alianciu rozdelí dávaním ultimát, tak toto rozhodnutie (Nemecka) ukazuje, že NATO zostáva organizáciou založenou na solidarite," uviedol. "Toto je adekvátna reakcia na správanie Ruska pri jeho hraniciach s Ukrajinou a v Bielorusku. Takúto koncentráciu vojsk sme nezaznamenali počas celého post-sovietskeho obdobia," dodal.

Viac o téme: VýchodVojskáSlovenskoNATOJens Stoltenberg
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu