MOSKVA - Rozhovory medzi prezidentmi Ruska a Francúzska, Vladimirom Putinom a Emmanuelom Macronom, trvali niečo vyše päť hodín a natiahli sa takmer do polnoci miestneho času. Informovala o tom v pondelok agentúra TASS.
Podľa nej sa schôdzka v Kremli začala podvečer vo formáte "medzi štyrmi očami", v rozhovore následne pokračovali počas pracovnej večere. Neskôr sa uskutoční ešte tlačová konferencia.
TASS dodal, že Putin na úvod rozhovoru s Macronom konštatoval, že "medzi Moskvou a Parížom sa vytvorila dobrá atmosféra na to, aby sa vo všeobecnosti zlepšili vzťahy medzi oboma krajinami". Putin tiež vyzdvihol, že Francúzsko sa vždy veľmi aktívne podieľa na tvorbe zásadných rozhodnutí o európskej bezpečnosti.
Putinov hovorca Dmitrij Peskov pred rokovaniami vyslovil predpoklad, že na nich bude "absolútne dominovať téma napätia v Európe spojená so situáciou okolo Ukrajiny a bezpečnostné záruky, ktoré od Západu žiada Ruská federácia.
Hovorca Kremľa zároveň poznamenal, že situácia je príliš komplikovaná na to, aby k rozhodujúcim prielomom došlo počas jedného stretnutia. Na budúci týždeň má prísť do Kremľa aj nemecký kancelár Olaf Scholz.
Niektoré Macronove návrhy na riešenie krízy je možné prevziať, tvrdí Putin
Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok neskoro večer vyhlásil, že niekoľko návrhov predložených francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom na rozhovoroch v Moskve môže tvoriť základ pre pokrok v kríze okolo Ukrajiny. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. "Niekoľko jeho myšlienok, návrhov... je možné brať ako základ pre nasledujúce kroky," povedal Putin po vyše päťhodinových rozhovoroch s Macronom v Kremli.
Nie sme to my, kto sa presúva k hraniciam NATO, tvrdí Putin
Putin neuviedol žiadne podrobnosti, ale dodal, že obaja lídri budú spolu telefonovať po tom, ako Macron v utorok absolvuje stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ruský prezident na tlačovej konferencii ďalej vyhlásil, že je Macronovi vďačný na snahu vyriešiť túto bezpečnostnú krízu.
"Chcem sa poďakovať pánu Macronovi za snahu, ktorú Francúzsko vynakladá na vyriešenie tejto akútnej záležitosti v našich vzťahoch s NATO, na vytvorenie prostredia stability na európskom kontinente, na vyriešenie krízy na juhovýchode Ukrajiny," povedal Putin. Putin odmietol tvrdenia, že Rusko koná agresívne voči Ukrajine alebo voči Západu. "Nie sme to my, kto sa presúva k hraniciam NATO," dodal Putin.
Ak sa Ukrajina stane členom západnej vojenskej aliancie NATO, Rusko bude vtiahnuté do konfliktu s európskymi krajinami, upozornil Putin. "Chcete, aby Francúzsko išlo do vojny s Ruskom?" položil Putin otázku. Ruský líder povedal, že za pretrvávajúci konflikt na východe Ukrajiny treba obviňovať tamojších predstaviteľov. "Kyjev stále odmieta každú príležitosť na mierové obnovenie jej územnej celistvosti," uviedol Putin.
Dialóg s Ruskom je nutnou podmienkou pre budovanie mieru v Európe, tvrdí Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok na tlačovej konferencii v Moskve po pondelkovom stretnutí s ruským lídrom Vladimirom Putinom povedal, že dialóg s Moskvou je nutnou podmienkou pre budovanie mieru v Európe. Informovali o tom ruská štátna tlačová agentúra TASS a agentúra AFP.
"Rusko je európska krajina. Je nutné spolupracovať s Ruskom na budovaní budúcnosti v Európe," povedal Macron. Zároveň zdôraznil, že dialóg s Ruskom je nevyhnutný aj pri riešení ďalších vážnych celosvetových problémov. Takisto poznamenal, že Paríž má záujem o dobré dvojstranné vzťahy s Ruskom.
Európania nebudú mať bezpečie, ak ho nebude mať Rusko
Rusko zhromaždilo pri hraniciach susednej Ukrajiny vyše 100.000 vojakov, čo na Západe vyvoláva obavy z invázie Ruska na Ukrajinu. Rusko popiera, že má v pláne takúto inváziu. Macron je prvý západný líder od vypuknutia tejto krízy, ktorý prišiel do Moskvy na rokovania s Putinom. Pricestoval v pondelok a ich rozhovory v Kremli o kríze trvali vyše päť hodín.
Macron informoval, že dal Putinovi konkrétne návrhy na riešenie obáv, ktoré má Rusko aj Západ. "Prezident Putin ma uistil, že je ochotný na návrhoch spolupracovať," povedal Macron a dodal: "Európania nebudú mať bezpečie, ak ho nebude mať Rusko."
Francúzsky prezidentský úrad oznámil, že medzi Macronovými návrhmi je záväzok oboch strán, že už nebudú podnikať žiadnu novú vojenskú akciu, začnú nový strategický dialóg a budú sa snažiť oživiť mierový proces v konflikte medzi Kyjevom a separatistami podporovanými Moskvou na východe Ukrajiny.
Putin znovu poprel, že za napätie môže Rusko. "Tvrdiť, že Rusko koná agresívne, je nelogické. Nie sme to my, kto sa presúva smerom k hraniciam NATO," povedal a myslel tým rozmiestňovanie vojakov NATO vo východnej Európe.
Macron vidí možnosti na riešenie krízy
Macron vyhlásil, že vidí možnosti na diplomatické riešenie rusko-ukrajinskej krízy. Podľa neho treba "prísne a dôkladne" uplatňovať v praxi mierový plán pre oblasť konfliktu na ukrajinskom Donbase, kde sa stále nedodržiava prímerie medzi proruskými separatistami a ukrajinskými vojakmi.
To si však vyžaduje, aby určité kroky urobila aj Ukrajina, zdôraznil Macron, ktorého citovala agentúra DPA. Konflikt sa musí vyriešiť tak, aby Európska únia a Rusko mohli zlepšiť svoje vzťahy, dodal Macron. "Našou povinnosťou je spoločne pokračovať v práci." Ak sa má zaručiť mier a bezpečie v Európe, treba na základe existujúcich dohôd priniesť nové a novátorské riešenia, doplnil Macron.
Putin na tlačovej konferencii vyhlásil, že niekoľko návrhov predložených Macronom na rozhovoroch v Moskve môže tvoriť základ pre pokrok v kríze okolo Ukrajiny. "Niekoľko jeho myšlienok, návrhov... je možné brať ako základ pre nasledujúce kroky," povedal Putin po rozhovoroch v Kremli. Neuviedol žiadne podrobnosti, ale dodal, že obaja lídri budú spolu telefonovať po tom, ako Macron v utorok absolvuje stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Moskva sa bude podľa Putina snažiť nájsť kompromis v kríze
Ruský prezident ďalej vyhlásil, že je Macronovi vďačný na snahu vyriešiť túto bezpečnostnú krízu. A je spokojný s pondelkovými rozhovormi s francúzskym prezidentom. "Naše dnešné rokovania s pánom Macronom prebehli tradične v takom praktickom, obchodnom duchu. Držali sa podstaty a boli užitočné," povedal Putin.
Ruský prezident tiež povedal, že Moskva sa bude zo všetkých síl snažiť nájsť kompromis v kríze, ktorá vznikla medzi ním a Západnom v súvislosti s Ukrajinou. "Pokiaľ ide o nás, urobíme všetko pre to, aby sme našli kompromisy, ktoré budú vyhovovať každému," povedal Putin na tlačovej konferencii a dodal, že ak vypukne vojna na európskom kontinente, "víťazom nebude nikto".
Ruský líder tiež zdôraznil, že NATO a Spojené štáty ignorovali požiadavku Moskvy, aby dostala bezpečnostné záruky, vrátane nerozširovania vojenskej aliancie, a bude na NATO aj na USA naliehať, aby sa k tomu pevne zaviazali. "Nemyslím si, že náš dialóg sa skončil," povedal Putin a doplnil, že Rusko čoskoro pošle aliancii a Washingtonu odpoveď.
Ak Rusko zaútočí na Ukrajinu, toto bude podľa Bidena nasledovať
Americký prezident Joe Biden v pondelok vyhlásil, že "plynovod Severný prúd 2 (Nord Stream 2) do Európy už nebude (v prevádzke), ak Rusko podnikne s tankami a vojakmi inváziu na Ukrajinu". Informovala o tom tlačová agentúra AP. Biden sa takto vyjadril počas spoločnej tlačovej konferencie s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Bielom dome, krátko po tom, čo sa obaja lídri stretli na rozhovoroch o vyostrujúcej sa rusko-ukrajinskej kríze.
Biden podľa agentúry AFP zdôraznil, že ak ruské tanky alebo vojaci prekročia hranicu Ukrajiny, sporný plynovod Nord Stream 2 privádzajúci ruský zemný plyn do Európy a Nemecka bude zatvorený. "Sľubujem vám, že ho zatvoríme," vyhlásil. Biely dom čoraz naliehavejšie varuje pred vojenským konfliktom. Biden sa snaží upevniť podporu medzi európskymi spojencami pre tvrdé ekonomické sankcie proti Rusku, ak podnikne inváziu na Ukrajinu. Rusko pri jej hraniciach zhromaždilo vyše 100.000 vojakov a práve to vyvoláva na Západe obavy z útoku. Moskva popiera, že plánuje útok na Ukrajinu.
Americký prezident tiež na tlačovej konferencii vyhlásil, že Nemecko je spoľahlivý spojenec. Reagoval tým na kritiku, že Berlín sa plne nezapája do snáh pod vedením USA vytvárať protitlak k ruskému vojenskému tlaku na Ukrajinu. "Nemecko je úplne spoľahlivé - úplne, absolútne, dokonale spoľahlivé. Vonkoncom nemám o Nemecku žiadne pochybnosti," uviedol Biden, vedľa ktorého stál v Bielom dome nemecký kancelár Scholz. Scholz povedal: "Konáme spoločne, sme úplne jednotní a nebudeme robiť rozdielne kroky - budeme robiť rovnaké kroky a budú voči Rusku veľmi, veľmi tvrdé."
V rusko-ukrajinskej kríze budem svorne držať s Bidenom, tvrdí Scholz
Nemecký kancelár Olaf Scholz vníma konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou ako "vážnu hrozbu pre bezpečnosť v Európe". Vyhlásil to v pondelok vo Washingtone po stretnutí s americkým prezidentom Joeom Bidenom. Scholz na tlačovej konferencii v Bielom dome povedal, že je dôležité, aby spojenci - USA, Európa a NATO - reagovali v rusko-ukrajinskej kríze spoločne.
"Je to jasné: ak príde vojenská agresia proti Ukrajine, nasledovať budú tvrdé, spoločne dohodnuté a ďalekosiahle sankcie. Rusko zaplatí za takýto krok veľmi, veľmi vysokú cenu," povedal Scholz. Jeho odkaz vyslovený v Bielom dome bol určený aj samotnému Rusku, píše tlačová agentúra DPA. Scholz a Biden intenzívne na sankciách pracovali, sú pripravení konať rýchlo a spoločne. Zároveň však treba využiť všetky diplomatické možnosti, zdôraznil Scholz.
Americký prezident na spoločnej tlačovej konferencii vyhlásil, že "plynovod Severný prúd 2 (Nord Stream 2) do Európy nebude v prevádzke, ak Rusko podnikne s tankami a vojakmi inváziu na Ukrajinu". Informovala o tom agentúra AP. Biden sa takto vyjadril po boku s nemeckým kancelárom Scholzom v Bielom dome, krátko po tom, čo sa obaja lídri stretli na rozhovoroch o vyostrujúcej sa rusko-ukrajinskej kríze.
Nemecký kancelár sa však vyjadril menej jasne o osude plynovodu Severný prúd 2, než Biden. Nepovedal konkrétne, ako chce potrestať Rusko, keď zaútočí na Ukrajinu. Sľúbil len to, že bude "svorne držať s Bidenom" a "bude podporovať zatvorenie infraštruktúry" - plynovod menovite nespomenul, píše AFP.
Scholz podnikol prvú cestu do Bieleho domu od svojho nástupu do úradu, ktorý prevzal od dlhoročnej nemeckej líderky Angely Merkelovej. Ukrajina a niektorí predstavitelia v USA Scholza kritizovali za jeho pomerne nenápadný postoj k obrane prozápadnej Ukrajiny.