BERLÍN - Nezisková mimovládna organizácia Transparency International každoročne zostavuje rebríček stagnácie v boji proti korupcii, pričom mnohé krajiny dosiahli v roku 2021 historické minimum. Globálny boj proti korupcii je na mŕtvom bode, v dôsledku čoho sa otvárajú dvere k podkopávaniu demokracie.
Transparency International poukázalo na fakt, že 86 percent krajín z celého sveta sa buď zhoršilo, alebo nedosiahlo žiadny posun v boji proti korupcii. Pandémiu vyvolanú koronavírusom využilo viacero vlád na porušovanie ľudských práv a princípov demokracie, uvádza britský denník The Guardian. Do pozornosti sa dostávajú aj štáty, v ktorých sa neustále porušujú občianske slobody. Pravidelne dosahujú nízke skóre, čo podčiarkuje ich neschopnosť bojovať proti korupcii.
Most significant improvers in the Corruption Perceptions Index in the last 5 years:
— Transparency International (@anticorruption) January 26, 2022
🇦🇲 Armenia (+14 points)
🇦🇴 Angola (+10)
🇰🇷 South Korea (+8)
🇺🇿 Uzbekistan (+6)
🇲🇩 Moldova (+5)
🇪🇹 Ethiopia (+4)
Read more ➡️ https://t.co/ZnGEIEgU1m#CPI2021
Index vnímania korupcie (CPI), ktorý bol prvýkrát použitý už v roku 1995, sa stal jedným z popredných ukazovateľov korupcie vo verejnom sektore na globálnej úrovni. Údaje čerpá z trinástich zdrojov vrátane Svetovej banky a Svetového ekonomického fóra. Na každú zo 180 krajín rebríčka sú potrebné informácie aspoň z troch zdrojov. Index uvádza pri jednotlivých štátoch hodnoty od 0 po 100 podľa miery korupcie, pričom čím vyššie je číslo, tým je krajina na tom lepšie. Len pre zaujímavosť, Slovensko je v hodnotení pre rok 2021 na 56. mieste so skóre 52, náš západný sused Česká republika na 49. mieste (54 bodov).
Katastrofa na Filipínach a vo Venezuele
CPI poukazuje na prepojenie medzi korupciou, demokraciou a ľudskými právami od krajín tretieho sveta až po najvyspelejšie ekonomiky. Z 331 zaznamenaných prípadov vrážd obhajcov ľudských práv za rok 2020 sa až 98 percent vyskytlo v štátoch so skóre 45 a menej. Medzi tie rizikové patria najmä Filipíny a Venezuela. Filipíny pokračujú v stagnácii od roku 2014, kedy mali skóre 33. Prezident Rodrigo Duterte od svojho zvolenia v roku 2016 tvrdo zakročil proti slobode prejavu a zhromažďovania sa, čo Filipíny posunulo na tie najnižšie priečky. Okrem toho sa tu objavuje čoraz viac atentátov na obhajcov ľudských práv; len v roku 2020 ich bolo zaznamenaných vyše dvadsať. Vlani patrilo z tohto pohľadu Filipínam v CPI až 117. miesto so skóre 33.
Vo Venezuele sa situácia vyvíja podobne. Prezident Nicolas Maduro, ktorý pri moci ostáva podobne ako Lukašenko v Bielorusku, potlačil nesúhlas politických oponentov, novinárov a dokonca aj zdravotníkov. Pre rok 2021 sa Venezuela nachádza medzi poslednými krajinami rebríčka so skóre 14.
Koronavírus ako zámienka
Index skúma aj regionálne faktory korupcie. Vo východnej Európe a strednej Ázii je to "začarovaný kruh rastúcej moci jednotlivcov, porušovanie ľudských práv a zvyšovanie miery korupcie. Politickí lídri v týchto regiónoch využili pandémiu COVID-19 ako zámienku na zníženie zodpovednosti za verejné obstarávanie a výdavky na zahraničnú pomoc," uvádza Transparency International. "Rok 2021 bol pre občianske práva vo východnej Európe a v strednej Ázii doslova zničujúci. Skorumpovaní lídri potláčajú každý jeden nesúhlas, či už ide o opozíciu alebo tlač," vyjadrila sa regionálna poradkyňa Transparency International pre strednú Áziu Altynai Myrzabekova.
Vo svetle nekontrolovateľnej politickej korupcie v arabských štátoch sa región snaží dosiahnuť hmatateľné výsledky v boji za transparentnosť, ľudské práva a demokraciu. Ani jedna krajina sa od roku 2012 výrazne nezlepšila. Politické elity a súkromné záujmy sa dostávajú opakovane pred záujmy celej spoločnosti. Krajiny ako Fínsko, Dánsko či Nový Zéland sa pohybujú od skóre 88 a vyššie, naopak najhoršie je na tom okrem spomínanej Venezuely aj Sýria (13 bodov) či Južný Sudán (11 bodov), kde sa odohráva nepretržitý vojenský konflikt už niekoľko rokov.
"Jedinou udržateľnou cestou k spoločnosti bez korupcie je zabezpečiť, aby ľudia mohli slobodne hovoriť, pracovať a aby si sami zvolili elitu, ktorá bude vládnuť v ich krajine," predostrela predsedníčka Transparency International Delia Ferreirová Rubiová.