WASHINGTON - Kvôli súčasnej vlne covidu-19 spôsobenej rýchlym šírením variantu omikron zlyhávajú naprieč Spojenými štátmi základné služby ako je školstvo alebo hromadná doprava. Napísala to v sobotu agentúra AP, podľa ktorej sa nemocnice či krízové zložky obávajú o to, ako dlho ešte zvládnu fungovať v aktuálnom krízovom režime.
Denník The New York Times (NYT) uvádza, že desiatky nemocníc v štáte New York musia odkladať plánované zákroky. Počty novo odhalených nákaz v USA prudko stúpajú od polovice decembra a sú už niekoľko dní vysoko nad najvyššími hodnotami z minuloročnej zimy. Oproti predchádzajúcim vlnám podľa všetkého končí výrazne menší podiel nakazených na nemocničnom lôžku, tlak na zdravotníctvo je ale za explózie infekcií enormný. Nielen nemocnice potom trápia personálne problémy v dôsledku izolácie infikovaných pracovníkov.
"Sanitky v Kansase uháňajú smerom k nemocniciam, no zrazu zmenia smer, pretože nemocnice sú plné. Nedostatok zamestnancov v New York City spôsobuje oneskorenie vo zvoze odpadu aj v metre a oslabuje hasičov a ďalšie krízové zložky. Vedenie letiska uzavrelo bezpečnostné kontroly v najväčšom terminále vo Phoenixe a školy po celej krajine ťažko hľadajú učiteľov do svojich tried,“ zhŕňa aktuálne problémy AP.
Školy, nemocnice a rôzne ďalšie orgány sa podľa nej snažia všetkými možnými prostriedkami zachovať prevádzku, ale majú obavy o udržateľnosť aktuálneho stavu. Napríklad posádky sanitiek v okrese Johnson v Kansase teraz údajne pracujú 80 hodín týždenne. Kedy aktuálna vlna americkej epidémie dosiahne vrchol, pritom nie je jasné. Riaditeľka Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Rochelle Walenská v piatok vyjadrila názor, že sa tak doteraz nestalo.
Najhoršie zasiahnutý je New York
Jedným z najhoršie zasiahnutých štátov je aktuálne 19-miliónový New York, kde je hospitalizovaných viac ako 10.000 pacientov s koronavírusom. Podľa NYT regionálna vláda v sobotu rozšírila zoznam nemocníc, ktoré musia prerušiť aspoň na dva týždne neurgentnú starostlivosť, pričom po úprave išlo o 40 zdravotníckych zariadení. Žiadne z nich nie je v New York City.
Celkovo bolo v sobotu v amerických nemocniciach 138-tisíc ľudí s koronavírusom, uvádza na svojom webe denník The Washington Post. Bilancia hospitalizácií sa tak dostala na úroveň najhoršej fázy predchádzajúcej zimnej vlny epidémie. Zároveň platí, že v súčte je zahrnutých aj mnoho pacientov, u ktorých covid-19 nie je príčinou hospitalizácie. Niektoré nemocnice hlásia, že prípady "vedľajšieho covidu" tvoria okolo polovice všetkých pacientov s pozitívnym testom na vírus SARS-CoV-2.
Vyťaženosť zdravotníctva zrejme bude v nasledujúcich dňoch ďalej narastať, pretože vzostup denných počtov infekcií zatiaľ neskončil. Z grafu na webe NYT však vyplýva, že ku koncu týždňa spomalil. Priemerný prírastok z posledného týždňa podľa denníka po sobote predstavoval skoro 660 000 nákaz na deň.
We have to reduce the sheer volume of infections
— Ashish K. Jha, MD, MPH (@ashishkjha) January 8, 2022
Using public health approaches like more testing, avoiding indoor crowds, and more indoor mask wearing
I remain very worried about our hospitals' ability to care for everyone who needs care over next 6 weeks
13/14
"Musíme znížiť ten obrovský objem infekcií," napísal na twitteri dekan fakulty verejného zdravia na Brownovej univerzite Ashish Jha. Väzba medzi nákazami a hospitalizáciami je podľa neho pri šírení omikronu oveľa slabšia ako predtým, avšak zdravotníctvo je v problémoch. "Naďalej mám veľké obavy ohľadom schopnosti našich nemocníc postarať sa v nasledujúcich šiestich týždňoch o všetkých, ktorí potrebujú starostlivosť," uviedol Jha. USA od začiatku pandémie zaznamenali 835 000 úmrtí súvisiacich s covidom-19. Denné počty aktuálne tiež narastajú, na každý z posledných siedmich dní pripadalo asi 1500 mŕtvych.