BUDAPEŠŤ - Kazachstan je strategickým partnerom Maďarska, ktoré aktuálne udalosti v stredoázijskej krajine preto pozorne sleduje, vyhlásil v piatok na Facebooku šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.
Podľa jeho slov sa maďarská vláda vo štvrtok spojila s generálnym tajomníkom Turkickej rady, ktorej členmi sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan, pričom Maďarsko má štatút pozorovateľskej krajiny.
"Naznačili sme, že podporujeme iniciatívu Kazachstanu zvolať mimoriadnu videokonferenciu ministrov zahraničných vecí uvedených krajín, ktorú by Uzbekistan ako krajina v súčasnosti predsedajúca tomuto zoskupeniu mohol zvolať na budúci utorok," dodal Szijjártó. Minister zdôraznil, že maďarské zastupiteľské úrady sú v kontakte s Maďarmi pôsobiacimi v Kazachstane a že podľa doterajších informácií sú občania Maďarska v poriadku.
Putin hovoril s lídrami krajín ODKB o situácii v Kazachstane
Ruský prezident Vladimir Putin viedol vo štvrtok a piatok s lídrami členských krajín Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) niekoľko telefonických rozhovorov o situácii v Kazachstane. Spojil sa aj s prezidentom tejto krajiny Kasymom-Žomartom Tokajevom. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova.
Putin podľa Peskova hovoril s kirgizským prezidentom Sadyrom Žaparovom, bieloruským lídrom Alexandrom Lukašenskom, prezidentom Tadžikistanu Emomalim Rachmonom i s arménskym premiérom Nikolom Pašinjanom. Putin sa opakovanie spojil i s Tokajevom. "Hovorili o situácii v Kazachstane i spoločných krokoch v rámci mandátu ODKB s cieľom bojovať proti medzinárodnému terorizmu a zaistiť poriadok a bezpečnosť obyvateľov Kazachstanu," povedal Peskov.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu podľa Peskova prezidenta Putina o pôsobení mierových síl ODKB v Kazachstane informuje od začiatku ich nasadenia. Vyslanie týchto síl vo štvrtok oznámil Pašinjan. Arménsko je tento rok predsedníckou krajinou v Rade kolektívnej bezpečnosti (SKB) ODKB.
V Kazachstane platí výnimočný stav
Situácia v Kazachstane sa vyhrotila 2. januára, keď sa v Žanaozene na západe krajiny začali zhromaždenia proti prudkému zvýšeniu cien skvapalneného plynu. Tie potom prerástli do masívnych protestov po celej krajine s ekonomickými a politickými požiadavkami. V dňoch 4. a 5. januára došlo v Alma-Ate k zrážkam demonštrantov s bezpečnostnými silami, ktoré si vyžiadali obete na životoch a zranených. V stredu bola odvolaná vláda. V krajine platí výnimočný stav.