HONGKONG - Pamätáte sa ešte na krach banky Lehman Brothers v USA pred 13 rokmi, ktorý odštartoval finančnú svetovú krízu? Teraz existujú obavy, že podobné dôsledky by mohol mať kolaps čínskeho realitného giganta Evergrande, ktorý zápasí s obrovskými dlhmi. Hrozba jeho bankrotu vyvoláva nervozitu na globálnych trhoch. Záväzky spoločnosti presahujú 300 miliárd dolárov (cca 256 miliárd eur) a čínske úrady už oznámili bankám, aby neočakávali, že firma tento týždeň uhradí predpísanú splátku dlhu.
Evergrande je jedným z najväčších súkromných konglomerátov v Číne a najzadlženejším developerom na svete. Spoločnosť zbohatla počas desaťročí rýchleho rastu, keď čínske reformy otvorili ekonomiku. V ostatnom čase však zápasí s problémami pri predaji nehnuteľností. Minulý týždeň varovala, že "pokračujúce negatívne správy v médiách poškodzujú jej odbyt v septembri, a tým aj generovanie hotovosti a likviditu skupiny".
Druhý najväčší developer v Číne má záväzky vo výške viac ako 300 miliárd dolárov (256,17 miliardy eur), čo zodpovedá 2 % hrubého domáceho produktu (HDP) ázijskej krajiny. Evergrande sa snaží získať finančné prostriedky na zaplatenie pohľadávok veriteľom a dodávateľom v snahe zastaviť krízu likvidity a zabrániť svojmu kolapsu.
Vedenie Evergrande verí, že prekoná problémy
Čínska developerská skupina China Evergrande Group je presvedčená, že „prekoná svoje najtemnejšie obdobie“. Uviedol to v utorok v liste zamestnancom Chuej Kcha Jüan, predseda predstavenstva spoločnosti, ktorá zápasí s dlhmi. Chuej Kcha Jüan v liste vyjadril uznanie za tvrdú prácu zamestnancov a uviedol, že Evergrande bude odovzdávať realitné projekty tak, ako sa zaviazala, splní si záväzky voči kupcom nehnuteľností, investorom, partnerom a finančným inštitúciám.
„Pevne verím, že vďaka vášmu spoločnému úsiliu a tvrdej práci Energrande prejde cez najtemnejšie obdobie, obnoví rozsiahle stavby čo najskôr a dosiahne kľúčový cieľ dodania realitných projektov podľa sľubov,“ povedal Chuej Kcha Jüan, pričom neuviedol, ako chce spoločnosť dosiahnuť tieto ciele.
Hrozí chaos vo svetovej ekonomike
Akcie spoločnosti kótované na burze v Hongkongu v tomto roku klesli už o 84 %. Riziko nesplatenia jej dlhov vyvolalo znepokojenie na globálnych finančných trhoch, keďže investori sa obávajú, že sa „nákaza“ rozšíri na čínsku ekonomiku a môže spôsobiť chaos aj vo svetovej ekonomike.
Hodnota akcií Evergrande klesla v pondelok do 9.40 h SELČ o 12,2 % po predchádzajúcom páde o 19 % na najnižšiu úroveň od mája 2010. „Akcie budú naďalej klesať, pretože zatiaľ neexistuje riešenie, ktoré by spoločnosti pomohlo zmierniť stres z likvidity a stále existuje množstvo nejasností o tom, čo urobí v prípade reštrukturalizácie,“ povedal Kington Lin, riaditeľ odboru správy majetku v Canfield Securities Limited.
Problémy sa prehlbujú
Evergrande má 23. septembra zaplatiť za dlhopis so splatnosťou v marci 2022 úrok 83,5 milióna dolárov. A 29. septembra ju čakajú ďalšie platby úrokov vo výške 47,5 milióna dolárov v súvislosti s dlhopismi splatnými v marci 2024.
Na vývoj už zareagovala ratingová agentúra S&P Global Ratings, ktorá znížila hlavný úverový rating firmy a jej súčastí na stupeň CC. Podľa analytikov S&P je zrejmé, že firme došla finančná likvidita. Postup S&P Global naznačuje, že scenár úpadku firmy je prakticky istý, upozorňuje agentúra Reuters.
Politické špičky v Číne zatiaľ mlčia
Ratingová agentúra Standard & Poor's Global neočakáva, že by Peking poskytol akúkoľvek priamu podporu China Evergrande Group, ktorej hrozí, že nezaplatí včas úroky z dlhopisov, ktorých splatnosť sa blíži. S&P sa domnieva, že Peking zasiahne až vtedy, keď sa „nákaza“ začne šíriť a problémy Evergrande sa „prelejú“ na ďalších veľkých developerov, čo predstavuje systémové riziko pre čínsku ekonomiku.
Panika na hogkonskej burze, magnát prišiel o miliardu
Šéf šanghajskej developerskej spoločnosti Sinic Čang Jüan-lin prišiel v pondelok o viac ako 1 miliardu dolárov, pretože obavy z možného kolapsu realitného giganta Evergrande vyvolali na hongkonskej burze paniku.
Sinic Holdings Group bola nútená zastaviť v pondelok obchodovanie so svojimi akciami po tom, ako sa ich cena prepadla o 87 %. Čisté imanie predsedu predstavenstva tak kleslo z 1,3 miliardy dolárov (1,1 miliardy eur) na 250,7 milióna dolárov.
Čang Jüan-lin bol pritom len v tomto roku zaradený na zoznam miliardárov časopisu Forbes. Zarobil na apartmánoch vo výškových budovách, čo je teraz veľmi zraniteľný segment trhu, pretože možný kolaps realitného giganta China Evergrande vyvoláva paniku.