WASHINGTON - Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok potvrdil, že sa robotickému vozidlu Perseverance podarilo získať prvú vzorku hornín z povrchu Marsu.
"Mám to!," uviedla NASA na Twitteri v mene vozidla Perseverance. K príspevku pripojila aj fotografiu so vzorkou odobratej horniny, ktorá je len o niečo hrubšia než ceruzka. NASA už minulý týždeň informovala, že sa jej zrejme podarilo vzorku horniny z Marsu získať. Pre zlé osvetlenie na prvých fotografiách vyhotovených roverom uplynulú stredu si však riadiaci tím nebol celkom istý, že vzorka uložená v trubici, ktorú bolo na záberoch vidno, zostala neporušená.
I’ve got it! With better lighting down the sample tube, you can see the rock core I collected is still in there. Up next, I’ll process this sample and seal the tube. #SamplingMars
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) September 5, 2021
Latest images: https://t.co/Ex1QDo3eC2 pic.twitter.com/gumqpmoXBW
Rover tak musel spraviť ďalšie, lepšie osvetlené, fotografie. Zaslanie takýchto snímok na Zem pritom zvyčajne môže trvať aj niekoľko dní, približuje agentúra AFP. "S lepším osvetlením vzorky v trubici, môžete vidieť, že jadro horniny, ktoré som odobral, je stále tam," uviedla NASA v mene roveru na twitterovom účte tohto robotického vozidla.
It’s official: I’ve now captured, sealed, and stored the first core sample ever drilled on another planet, in a quest to return samples to Earth. It’s the first in a one-of-a-kind Martian rock collection. #SamplingMars
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) September 6, 2021
Read more: https://t.co/bs4Hd4Fzyw pic.twitter.com/2jwF7cOcMZ
Toto je len začiatok
NASA plánuje pomocou "marsochodu" Perseverance získať z povrchu červenej planéty približne tridsať takýchto vzoriek, ktoré by mali byť prostredníctvom viacerých misií prepravené na Zem do zhruba desiatich rokov.
Perseverance pristál na Marse koncom februára, pričom išlo o riskantný manéver. Vývoj a zostrojenie tohto robotického vozidla stálo približne 2,5 miliardy dolárov a trvalo osem rokov. Poslaním roveru na Marse je pátrať po stopách mikroorganizmov a skúmať geológiu a podnebie červenej planéty.
Začiatkom augusta sa roveru Perseverance (Vytrvalosť) odber vzorky nepodaril, keďže vŕtal do oveľa mäkšej horniny, v dôsledku čoho sa zozbieraný materiál rozpadol a nepodarilo sa ho tak dostať do titánovej trubice.
Na Marse aj vrtuľník
Vedci z NASA dopravili na Mars spolu s roverom i miniatúrny experimentálny vrtuľník Ingenuity (Vynaliezavosť), ktorý v polovici apríla uskutočnil svoj prvý let - išlo o vôbec prvý uskutočnený let na inej planéte. Vrtuľník odvtedy vykonal už 12 vzlietnutí.
Táto misia je súčasťou programu, ktorý zahŕňa aj misie na Mesiac s cieľom pripraviť sa na možný prieskum Marsu ľudskými posádkami.