LONDÝN - Ľudia, ktorí majú za sebou Covid 19, niekedy trpia dlhodobými následkami. Podľa novej štúdie môže choroba tiež narušiť kognitívne schopnosti a spôsobiť starnutie mozgu o niekoľko rokov.
Nemecký zdravotnícky expert Karl Lauterbach sa v tweete zmienil o novej štúdii, ktorú uskutočnila Imperial College v Londýne a ktorá bola nedávno zverejnená v časopise The Lancet. Vedci chceli vedieť, či choroba Covid-19 môže mať vplyv aj na duševné schopnosti.
Prekonali ste COVID? Vedci našli odpoveď: TOTO je doba, počas ktorej zostávajú v tele protilátky
Vyhodnotili teda údaje 81 337 ľudí, ktorých intelektuálne schopnosti boli zaznamenané v rámci „Veľkého britského testu inteligencie“ medzi januárom a decembrom 2020. 12 689 z nich alebo asi jedna osmina testovaných osôb už mala počas sledovaného obdobia Covid-19 alebo sa práve nakazila. Do štúdie boli tiež začlenené správy o skúsenostiach a výsledky prieskumov. Zohľadnené boli aj faktory ako vek, vzdelanie alebo existujúce zdravotné problémy.
Znepokojujúci výsledok
Výsledok je znepokojujúci. Ľudia, ktorí sa zotavili z Covid-19, vykazovali v porovnaní s ostatnými účastníkmi značné obmedzenia v schopnostiach myslenia. Obzvlášť ťažko postihnutí boli pacienti, ktorí museli byť prijatí do nemocnice a ktorí trpeli závažným ochorením, so stratou okolo siedmich bodov IQ - v niektorých prípadoch mali dokonca následky závažnejšie ako po mozgovej príhode.
U pacientov s intenzívnou starostlivosťou podľa Lauterbacha sa dokonca preukázalo „starnutie mozgu o desať rokov“. Ale aj ľudia, ktorí trpeli iba miernymi príznakmi a liečili si svoju chorobu doma, podľa lekára stratili duševné schopnosti.
Wichtige grosse Studie Imperial College London zeigt Verlust an IQ und Merkfähigkeit durch Covid. Auch Patienten ohne Krankenhaus verlieren Kognition. Intensivpat zeigen Hirnalterung von 10 J., Ursache unklar. Entzündungsreaktion im Gehirn wird untersucht https://t.co/N14SLFrNAN
— Karl Lauterbach (@Karl_Lauterbach) July 23, 2021
Nutný je ďalší výskum
Mentálne poruchy sa podľa štúdie primárne vyskytovali v oblastiach logického myslenia, zručností pri riešení problémov, pamäti a priestorového myslenia. Tieto výsledky boli v súlade so správami o problémoch s koncentráciou, „mozgovej hmle“ a problémoch s hľadaním správnych slov, uviedli vedci. Teraz je dôležité nadviazať na tieto výsledky a pokračovať vo výskume zatiaľ nevysvetlených neurologických súvislostí, ako a prečo môže Covid-19 pôsobiť na mozog.