VER-SUR-MER - Pamätník na počesť vojakov, ktorí zahynuli pod britským velením počas vylodenia v Normandii a v nasledujúcich bojoch, odhalili v nedeľu vo Francúzsku pri príležitosti 77. výročia tejto operácie. Informovala o tom stanica BBC.
Pamätník s názvom British Normandy Memorial (Britský pamätník v Normandii) nesie mená 22.442 ľudí - mužov i žien -, ktorí padli počas tzv. Dňa-D 6. júna 1944 a celkovo počas bitky o Normandiu. Ide o ľudí z viac než 30 rozličných krajín. Súčasťou lokality je aj pamätník venovaný pamiatke francúzskych civilistov, ktorí v danom čase prišli o život.
Pamätník sa nachádza v obci Ver-sur-Mer na severozápade Francúzska a navrhol ho britský architekt Liam O'Connor. Je situovaný na úbočí kopca s výhľadom na Gold Beach, jednu z piatich pláží, kde sa vylodili spojenci.
Pamätník pozostáva z chrámovitej konštrukcie obsahujúcej 160 kamenných stĺpov s vytesanými menami padlých, bronzového súsošia zobrazujúceho trojicu útočiacich britských pešiakov od britského sochára Davida Williamsa-Ellisa a múru s menami tých, ktorí zahynuli počas samotného Dňa-D.
Výstavba komplexu stála 30 miliónov libier (35 miliónov eur) a financovala ju britská vláda, podporovatelia a súkromní darcovia. Na projekt išli aj prostriedky z benefičných akcií veteránov. Na otvorení pamätníka sa zúčastnil britský veľvyslanec vo Francúzsku Edward Llewellyn, ktorý vystúpil s prejavom, predseda nadácie Normandy Memorial Trust Peter Ricketts a ďalší významní hostia z Francúzska.
Na otvorení pamätníka sa však pre obmedzenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou zúčastnila iba hŕstka veteránov. Približne stovka priamych účastníkov bojov sledovala podujatie spolu s rodinnými príslušníkmi na veľkoplošnej obrazovke na podobnom pamätnom mieste v anglickom grófstve Staffordshire.
Britský princ Charles, ktorý je patrónom zmienenej nadácie, sa prihovoril k zúčastneným prostredníctvom videomostu. Pamätník mal byť pôvodne otvorený už vlani v septembri, ale plány skomplikovala pandémia COVID-19.
Vylodenie v Normandii (operácia Neptún) bola najväčšia námorná invázia v histórii. Zúčastnilo sa na nej približne 160.000 vojakov z Británie, USA, Kanady, Francúzska a ďalších spojeneckých krajín. Operácia znamenala začiatok oslobodzovania Francúzska od nacistov a vydláždila cestu k víťazstvu na západnom fronte v druhej svetovej vojne.