WASHINGTON - Americká spoločnosť Colonial Pipeline zaplatila hekerom zodpovedným za kybernetický útok na jej systémy výkupné vo výške piatich miliónov dolárov, informovala v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na reportáž agentúry Bloomberg News.
Útok škodlivým softvérom ransomware zasiahol v piatok 7. mája IT systémy firmy Colonial Pipeline, ktorá sieťou potrubí prepravuje ropné produkty z Texasu na východné pobrežie USA. Hekeri tak paralyzovali ropovod a dodávky ropných produktov. Ransomware zvyčajne zablokuje počítačový systém a výmenou za obnovenie prístupu alebo dešifrovanie dát, ktoré sú v ňom zapísané, požaduje od obete výkupné.
Agentúra Reuters a denník Washington Post v stredu s odvolaním sa na nemenované zdroje informovali, že firma výkupné neplánuje zaplatiť. Bloomberg News však vo štvrtok zverejnila reportáž, v ktorej cituje vyjadrenie dvoch ľudí "oboznámených so situáciou" o tom, že spoločnosť hekerom zaplatila výkupné v nemenovanej kryptomene len niekoľko hodín po útoku. Colonial Pipeline tieto správy odmietla komentovať.
Najväčšia sieť palivových potrubí v Spojených štátoch je síce od stredy večera v plnej prevádzke, lokálne nedostatky paliva však v piatok stále pretrvávali, a to najmä na juhozápade USA. Ľudia totiž podľa agentúry AP naďalej v panike kupujú viac paliva, ako potrebujú. Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) označil za páchateľa počítačového útoku zoskupenie DarkSide, ktoré sa stalo po prvý raz známym v lete 2020.
Hekeri z tejto skupiny sa považujú za akýchsi "moderných Robinov Hoodov". Vyhlasujú, že neútočia na nemocnice, školy a iné neziskové organizácie, ale "iba vyberajú" peniaze od veľkopodnikateľov a takto získané prostriedky posielajú na dobročinné účely. Samotná skupina DarkSide vo svojom vyhlásení naznačila, že na spoločnosť Colonial Pipeline zaútočili pridružení hekeri bez jej vedomia. "Naším cieľom je zarobiť peniaze a nie spôsobovať verejnosti problémy," uviedla vo vyhlásení zverejnenom na svojej webovej stránke.