ČESKÉ BUDĚJOVICE/ PRAHA - Dvojitá protilátka, ktorú nedávno úspešne otestovali českí vedci, je účinná voči britskej, juhoafrickej aj brazílskej mutácii koronavírusu. Štúdiu o objave vo štvrtok zverejnil prestížny časopis Nature.
Českí lekári: Ivermektín nepoužívame, tento overený liek je na KORONAVÍRUS oveľa účinnejší!
Protilátku vyvinuli výskumníci z biomedicínskeho výskumného ústavu vo švajčiarskej Bellinzone, vedci v Biologickom centre Akadémie vied ČR majú na starosti jej testovanie. O zdarnom otestovaní protilátky centrum informovalo už na sklonku januára.
Na vývoj dvojitej protilátky švajčiarski vedci využili rôzne protilátky z krvi pacientov, ktorí prekonali covid-19. Prirodzené protilátky sa bežne využívajú pri liečbe choroby, podľa vedcov ale ich veľkou slabinou je, že proti nim vírus SARS-CoV-2 získava rýchlo odolnosť. Vedci preto spojili dve prirodzené protilátky do jednej molekuly - takzvaná bišpecifická protilátka vďaka tomu cieli na dve rôzne miesta súčasne, čo bráni vírusu uniknúť aj mutovať. V budúcnosti by podľa odborníkov mohla nahradiť drahú zmes protilátok a pomôcť aj v chudobnejších krajinách sveta.
Nově vyvinutá protilátka zabírá na všechny hlavní mutace koronaviru, ověřili čeští vědci! ☣ Mezinárodní tým vědců...
Uverejnil používateľ Biologické centrum AVČR Štvrtok 25. marca 2021
Úspech u všetkých dominaných mutácií
"Vieme, že naša protilátka funguje na všetky tri dominantné mutácie vírusu - britskú, juhoafrickú aj brazílsku. Na základe štruktúrnych modelácií možno predpokladať, že bude účinná aj na ďalšie minoritné mutácie," uviedol k aktuálnemu objavu výskumník Daniel Růžek, ktorý predklinickú štúdiu viedol. To, že protilátka pôsobí proti britskej mutácii, bolo známe už v januári. Podľa vedca je nepravdepodobné, aby vírus novo zmutoval na oboch miestach, kam nová protilátka mieri, a súčasne dokázal byť plne virulentný. Výskumníci už predtým uviedli, že protilátka môže byť využitá ako pre liečbu nakazených ľudí, tak aj v podobe očkovania.
Súčasná štúdia podľa zástupcov BC tiež zmieňuje, že sa koronavírus voči štandardným monoklonálnym protilátkam stal v laboratóriu odolný počas dvoch dní. Rýchlosť vraj vedca prekvapila. Proti dvojitej protilátke však doteraz zmutovať nedokázal. Daniel Růžek už predtým uviedol, že látka je pripravená na začatie klinických testov u ľudí. Kedy do klinickej štúdie zamieri, okrem iného závisí aj od jednania s investormi.
Vedci na testovanie využili špeciálne upravené myši citlivé na infekciu spôsobenú SARS-CoV-2. Tieto zvieratá pripravili výskumníci v Českom centre pre fenogenomiku (CCP), ktoré je súčasťou centra Biocev vo Vestci pri Prahe. Na výskume bišpecifickej protilátky okrem vedcov zo Švajčiarska a Česka spolupracujú aj odborníci zo Spojených štátov, Talianska a Švédska.