PARÍŽ - Blob, živý organizmus, ktorý nie je ani huba, ani rastlina, ani zviera, poletí s francúzskym astronautom Thomasom Pesquetom na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Francúzski vedci prvoka vápenatku mnohohlavú skúmajú už niekoľko rokov, v podmienkach vesmíru chcú objaviť jej ďalšie vlastnosti. Do projektu sa zapoja aj školy, ktoré budú svoje vlastné bloby pestovať v triedach.
Vápenatka mnohohlavá (Physarum polycephalum) dostala od vedcov prezývku blob pre svoju nápadne žltú farbu a špecifický spôsob rastu. Celý organizmus je multijadrová bunka a vedci už zistili, že sa dokáže učiť nové veci, hoci nemá mozog. Túto schopnosť by vedci radi využili pri liečbe niektorých chorôb, vysvetľuje Audrey Dussutourová z francúzskeho Národného výskumného centra CNES. O vesmírnom projekte informovala agentúra AFP.
Thomas Pesquet na ISS poletí 22. apríla a dehydrovaný blob poletí s ním. Vo vesmíre potom astronaut organizmus oživí a bude dokumentovať "účinky mikrogravitácie a žiarenia na jeho vývoj", uvádza správa Národného centra kozmického výskumu (CNES). Astronaut sa bude starať o dve oddelené skupiny vzoriek, jednu z nich bude kŕmiť, druhá bude bez potravy.
CNES k projektu prizvala tiež 2000 základných a stredných škôl. Žiakom a študentom pošle vysušené vzorky vápenatky a oni potom budú v škole spoločne vykonávať rovnaké pokusy ako Pesquet vo vesmíre. Cieľom je porovnanie priebehu pokusov na Zemi a vo vesmíre a aj vzdelávanie detí.