WU-CHAN - Koronavírus už viac ako rok udržuje svet v strachu a hrôze. Jedna otázka však zostáva nezodpovedaná: Odkiaľ pochádza koronavírus?
Teraz sa ukázala pravda: Americkí diplomati varovali už pred tromi rokmi pred experimentmi s koronavírusmi v laboratóriu (P4) „Wu-chanského ústavu pre virológiu“ (WIV) - podľa špekulácií je to možné miesto pôvodu.
Tak to uvádza online časopis Politico. Podľa neho sa zástupcovia veľvyslanectva USA v roku 2017 zúčastnili konferencie v Pekingu. Vedci tam predstavili štúdiu o prenose patogénu SARS netopiermi. Mali podozrenie, že mohla nájsť netopieriu jaskyňu, kde v roku 2002 začala epidémia SARS.
Okrem toho čínski vedci uviedli tri nové varianty koronavírusu, ktoré by sa potenciálne mohli stať nákazlivejšími a nebezpečnejšími pre človeka. Podľa toho majú tieto vírusové varianty spike proteíny, ktoré sa obzvlášť dobre pripájajú k ACE2 receptorom pľúcnych buniek.
Zdá sa vám tento záhadný variant vírusu známy? Potom sa nečudujte, presne takto zakotvia v našich telách momentálne rozšírené varianty koronavírusu.
A tieto hrozivejšie vírusy sa teraz nachádzali v novom a neznámom laboratóriu vo Wu-chane.
Vyslali tímy odborníkov
Po prezentácii vyslalo americké veľvyslanectvo v rokoch 2017 až 2018 tri tímy odborníkov na zdravie a vedcov do laboratória vo Wu-chane, aby s nimi hovorili.
Podľa časopisu Politico boli experti šokovaní, pretože čínski vedci uviedli, že im chýbajú dostatočne vyškolení ľudia, aby mohli bezpečne ovládať laboratórium a udržiavať najvyššie štandardy. Odborníci oznámili svoje obavy zodpovedným americkým orgánom - a prvýkrát varovali pred novým, hroziacim variantom koronavírusu.
„Telegram bol varovným výstrelom,“ informoval časopis americký zástupca. „Prosili o pozornosť“. Nedočkali si však odpovede - a zhoršujúce sa vzťahy medzi USA a Čínou znamenali, že diplomati stratili prístup do laboratórií.
Riskantné experimenty v laboratóriu?
Po vypuknutí globálnej pandémie vedci a čínsky režim tvrdenie laboratória rázne odmietli. Väčšie časti vedeckej komunity bránili wu-chanské laboratórium. Výskum tam prebiehal transparentne a otvorene. Najvyššia čínska virologička Shi Zhengli (56), vedúca centra pre nové infekčné choroby na WIV, uviedla, že v jej laboratóriu neexistujú dôkazy o novom koronavíruse.
Či už to povedala, aby zabránila útokom čínskej vlády na ňu - režim stále netoleruje diskusie o laboratórnej teórii.
Vysoký vládny úradník pre Politico uviedol, že dôvera vlády USA v transparentnosť wu-chanských výskumníkov nemala byť taká veľká. Predpokladá sa, že vo Wu-chane prebiehal výskum tzv. "Gain of Function".
Čo to znamená?
Výskum „Gain-of-function“: Vo virológii sa tento termín používa na opis vedomých experimentov vedcov v laboratórnych podmienkach s cieľom urýchliť procesy mutácie vírusov (alebo baktérií) takým spôsobom, že sa zvýši prenosnosť alebo agresivita.
Cieľom je pochopiť vývoj takýchto vírusov, predvídať ho a okrem iného poskytovať údaje pre vývoj vakcín.
A ak sa niečo pokazí, mohlo by to výrazne zvýšiť pravdepodobnosť vzniku ohniska spôsobeného človekom.
Úradníci mali podozrenie
Vládni úradníci USA preto mali a majú podozrenie, že ešte pred prepuknutím Covid-19 vo Wu-chane sa uskutočňoval vysoko rizikový výskum s korónavírusom (vrátane myší, ktoré mali pľúca podobné človeku), o ktorých svet nevedel a nevie.
Neexistujú však jasné dôkazy - a ak existujú, mohla by ich čínska komunistická strana ľahko zničiť alebo umlčať svedkov.
„Pravdepodobne to nikdy nebudeme schopní dokázať,“ uviedol predstaviteľ vlády USA pre Politico. A to bol cieľ Pekingu „po celý čas“.