LONDÝN - Britský farmaceutický gigant AstraZeneca v pondelok oznámil, že skúšky jeho vakcíny proti koronavírusu vyvíjanej spolu s Oxfordskou univerzitou ukázali "povzbudzujúce" reakcie u starších ľudí aj u mladších účastníkov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
Potenciálna vakcína - jedna z desiatich testovaných po celom svete, nachádzajúcich sa už v najpokročilejšej, tretej fáze skúšok - vyvolala v predchádzajúcej fáze "silné imunitné odpovede" u všetkých skupín dospelých osôb, napísala v aktuálnej správe Oxfordská univerzita.
Hovorca spoločnosti AstraZeneca uviedol, že tieto výsledky "dotvárajú celý súhrn dôkazov o bezpečnosti a imunogenite" experimentálnej vakcíny. "Je povzbudzujúce vidieť, že imunitné odpovede sú podobné u starších aj mladších dospelých," dodal hovorca. Pozitívna správa o dátach o bezpečnosti a imunitných reakciách účastníkov v druhej fáze skúšok prišla v čase, keď univerzita odovzdala údaje na posúdenie kolegom v lekárskom časopise. Medzi dátami sú výsledky dobrovoľníkov zo Spojeného kráľovstva vo veku 56 - 69 rokov. Oficiálne zverejnenie sa očakáva v "najbližších týždňoch".
"Prebiehajúce testy prinesú ďalšie údaje, ale toto je už kľúčový míľnik a dodáva nám istotu, že vakcína je bezpečná na použitie a vyvoláva silné odpovede imunitného systému u všetkých skupín dospelých ľudí," uviedla univerzita.
Oxfordská univerzita a AstraZeneca testujú svoju potenciálnu vakcínu už celé mesiace v rôznych krajinách sveta. Skúšky po celom svete pozastavili 6. septembra, keď sa u jedného účastníka objavila choroba, ale čoskoro nato ich obnovili v Británii a v nasledujúcich týždňoch aj v Juhoafrickej republike (JAR), Brazílii a Japonsku. Úrady stanovili, že choroba s vakcínou nesúvisela, a americký Federálny úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) cez víkend tiež povolil obnovenie testov v USA.
Vakcína spoločnosti AstraZeneca proti nákaze koronavírusom je jednou z najsľubnejších a najpokročilejších na svete, píše AFP. Pandémia si už vyžiadala životy celkovo 1,1 milióna ľudí. Mnoho krajín sa spolieha práve na túto očkovaciu látku, ktorú chcú podať svojim obyvateľom. Tento výrobca liekov dopredu predal stámilióny dávok vakcíny na viaceré svetadiely a podpísal partnerské zmluvy s ďalšími producentmi, aby zaistil, že dávky sa budú môcť vyrábať aj lokálne.
Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v pondelok vyvolal nový optimizmus - v interview poznamenal, že keď už bude vakcína schválená, väčšina jej dávok bude v Británii dostupná pred budúcoročným letom.