WASHINGTON - Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vo štvrtok vyzdvihol "historickú", Spojenými štátmi sprostredkovanú dohodu, na základe ktorej budú Izrael a Libanon rokovať o svojich sporných námorných a pozemných hraniciach. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
Dohoda je "výsledkom takmer trojročného intenzívneho diplomatického úsilia", uviedol Pompeo vo vyhlásení. Spojené štáty budú pri rokovaniach, ktoré sa uskutočnia v juholibanonskom hraničnom meste Nákúra, figurovať ako asistent. Termín rozhovorov nebol zverejnený. Mierové sily hliadkujúce v libanonsko-izraelskom pohraničí správu o avizovaných rokovaniach privítali.
Dočasné jednotky OSN v Libanone (UNIFIL) "vítajú dnešné oznámenie rámcovej dohody o začiatku rozhovorov medzi Libanonom a Izraelom o vytýčení spoločných hraníc", uvádza sa vo vyhlásení mierových zborov. "Jednotky UNIFIL sú pripravené poskytnúť obom stranám plnú podporu a podporiť úsilie, ktoré povedie k riešeniu tejto otázky," uvádza sa ďalej v danom vyhlásení.
Libanon a Izrael sú technicky stále vo vojnovom stave. Problematika námorných hraníc je mimoriadne citlivá vzhľadom na možnú prítomnosť uhľovodíka v Stredozemnom mori. Libanon vo februári podpísal svoj prvý kontrakt na vrtné práce v pobrežných vodách v súvislosti s ťažbou ropy a zemného plynu. Bejrút daný kontrakt uzavrel s konzorciom pozostávajúcim z energetických gigantov Total, ENI a Novatek.
Libanon v apríli vyhlásil, že pokusné vrty v sektore morského dna - známom ako blok 4 - preukázali stopy zemného plynu, ale žiadne obchodne využiteľné zásoby. Prieskum bloku 9 sa ešte nezačal a je kontroverznejší, keďže na jeho časť si robí nárok aj židovský štát.