SACRAMENTO – Americký štát Kalifornia v posledných dňoch sužujú rozsiahle lesné požiare. Niektoré z nich sú najväčšie, aké kedy v Kalifornii zaznamenali. Podľa odborníkov sa škodlivý dym z týchto požiarov môže rozšíriť až do Európy.
Ako informoval server severe-weather.eu, mračná dymu sú viditeľné najmä nad Spojenými štátmi a Kanadou. Už sa však rozšírili aj nad severný Atlantik a smerujú k Európe. V týchto mrakoch je jedovatý plyn - oxid uhoľnatý.
Častice tohto jedovatého plynu môžu podľa servera "dosiahnuť veľké vzdialenosti". To znamená, že do Európy sa môžu dostať, hoci sa neobjavia mračná dymu.
Najväčšie požiare v histórii Kalifornie
Lesné požiare v Kalifornii už podľa agentúry Reuters zasiahli rozsiahlu oblasť, ktorá je trikrát väčšia než je mesto Los Angeles. Najhoršia situácia panuje v okolí mesta San Francisco, kde zúri druhý a tretí najväčší požiar v histórii Kalifornie. Situáciu podľa meteorológov zhoršuje aj silný nárazový vietor.
„Búrky s bleskami hroziace nad oblasťou, ktorú sužujú požiare, prestavujú veľké nebezpečenstvo,“ uviedol Brice Bennett, hovorca kalifornského úradu, ktorý má na starosti miestne lesy i ochranu pred požiarmi.
Predpokladá sa, že príčinou terajších rozsiahlych požiarov je vlna horúčav v kombinácii s viac než 13.000 údermi bleskov, ktoré severnú a centrálnu časť Kalifornie zasiahli v posledných dňoch. V nedeľu 16. Augusta bola v kalifornskom Údolí smrti zaznamenaná teplota 54,4 stupňa Celzia, čo by bola najvyššia hodnota nameraná kdekoľvek na Zemi za posledných viac než 100 rokov.
S plameňmi bojujú vyše desaťtisíce hasičov
Plamene dosiaľ usmrtili najmenej sedem ľudí, zničili vyše 1 200 domov a ďalších budov a spálili viac ako 1,2 milióna akrov pôdy.
VIDEO Zničené lesy, strach o domovy a vyhasnuté životy: Kaliforniu stále sužujú požiare
Všadeprítomný dym zasiahol do života väčšiny obyvateľov severnej Kalifornie a bol cítiť až v Kansase. Asi 240.000 miestnych obyvateľov bolo vyzvaných k povinnej evakuácii. Jeden z hlavných požiarov sa dosiaľ podarilo uhasiť len z 22 percent, druhý len z desatiny.
S požiarmi bojuje vyše 14.000 hasičov. Americký prezident Donald Trump ich označil za veľkú katastrofu, vyhlásil stav núdze a uvoľnil federálnu pomoc.