PEKING – Počet ľudí, ktorí sa v Číne nakazili novým vírusom podobným SARS, stúpol v utorok na 291. Čínske úrady zaznamenali takmer 80 nových potvrdených prípadov nákazy, ktorej doposiaľ podľahlo šesť ľudí.
Počet úmrtí sa dnes ráno zvýšil na šesť. Starosta mesta Wu-chan, podľa informácií ohniska nákazy dnes ráno oznámil ďalšie dve obete smrtiaceho vírusu podobného SARS. Celkovo sa potvrdilo, že choroba postihla celkom 291 ľudí, pričom bolo podozrivých ďalších 54 prípadov a vyše 900 ľudí je sledovaných. Úrady vo Wu-chane zakázali turistom opustiť územie tohto mesta. Predpokladaným zdrojom nákazy je tamojšie trhovisko s plodmi mora. Dopravná polícia bude vykonávať náhodné kontroly osobných vozidiel, či neprevážajú živé vtáky alebo zvieratá. Mesto umiestnilo infračervené teplomery na letiskách i železničných a autobusových staniciach s cieľom odhaliť nové prípady nákazy a nariadilo dezinfekciu vozidiel mestskej hromadnej dopravy na dennej báze.
Čínske zdravotnícke orgány pritom len včera potvrdili smrť štvrtej osoby vo Wu-chane. Podľa správ tlačovej agentúry Xinhua zomrel v nedeľu 89-ročný muž. Počet obetí sa však už zvýšil na šesť. Doteraz bolo zaznamenaných 291 prípadov, z ktorých 44 bolo kriticky chorých. Medzi nimi je aj 15 členov zdravotníckeho personálu.
Prenáša sa z človeka na človeka
Nový koronavírus pochádza z toho istého rodu ako vírus SARS. Ten v rokoch 2002 – 2003 zabil takmer 650 ľudí v pevninskej Číne a v Hongkongu. Čínsky odborník na nákazlivé choroby Čung Nan-šan v pondelok potvrdil, že nový, doteraz neznámy vírus spôsobujúci zápal pľúc sa prenáša z človeka na človeka. V juhočínskej provincii Kuang-tung sa dvaja pacienti infikovali od členov rodiny, ktorí Wu-chan navštívili, Čung však uviedol, že pacienti sa mohli týmto koronavírusom nakaziť aj bez toho.
Prvý prípad v Austrálii, muž je v karanténe
V austrálskom Brisbane musel ostať v karanténe muž, ktorý sa vrátil z ciest a prejavili sa uňho príznaky podobné tým, ktoré spôsobil záhadný vírus v Číne. Muž nedávno pricestoval z návštevy svojich príbuzných v meste Wu-chan. „Urobili sme niekoľko testov a čakáme na výsledky,“ povedala zdravotná manažérka Queenslandu Jeannette Youngová o pacientovi, ktorý je v karanténe vo vlastnom dome. Podozrivý prípad prinútil premiéra Scotta Morrisona, aby varoval Austrálčanov, ktorí cestujú do Číny, aby svoju cestu zvážili.
We will be raising the level of our travel advice for Wuhan City to level 2 - exercise a high degree of caution. I urge all Australians travelling to check the DFAT Smartraveller website for specific updates.
— Scott Morrison (@ScottMorrisonMP) January 21, 2020
Úrady vo Wu-chane prijímajú vlastné bezpečnostné opatrenia a používajú infračervené teplomery na skenovanie ľudí z diaľky, aby otestovali možné prípady nákazy. Na letiskách, železničných staniciach a autobusových zastávkach v okolí mesta, v ktorom žije asi 11 miliónov ľudí, boli inštalované skenery. Zdravotníci merajú ľuďom teplotu na palube lietadiel opúšťajúcich Wu-chan. Filipíny dnes tiež oznámili, že vyšetrujú svoj prvý potenciálny prípad koronavírusu. Päťročné dieťa prišlo do krajiny 12. januára z Wu-chanu a odvtedy bolo hospitalizované s príznakmi chrípky. Dieťa malo pozitívny test na vírus, orgány v Manile však uviedli, že si nie sú istí, či to bol ten istý typ, ktorý v Číne zabil šiestich ľudí.Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok oznámila, že na stredu zvolala mimoriadne zasadnutie, na ktorom chce určiť, či nový vírus predstavuje medzinárodnú hrozbu. Akciové trhy v Číne a Hongkongu sa dnes topia v starostiach. Podiely vo firmách, ktoré vyrábajú chirurgické tvárové masky, prudko vzrástli, pretože investori očakávajú nárast predaja rúšok.
WHO 10. januára uverejnila celý rad dočasných usmernení pre všetky krajiny o tom, ako sa môžu pripraviť na tento vírus, vrátane spôsobu monitorovania chorých ľudí, testovania vzoriek, liečby pacientov, kontroly infekcie v zdravotníckych centrách, udržiavania správneho zásobovania a komunikácie s verejnosťou o tomto novom víruse. Bežné príznaky infekcie zahŕňajú respiračné príznaky, horúčku, kašeľ, dýchavičnosť a dýchacie ťažkosti. V závažnejších prípadoch môže infekcia spôsobiť zápal pľúc, závažný akútny respiračný syndróm, zlyhanie obličiek alebo dokonca smrť. Medzi štandardné odporúčania na zabránenie šírenia infekcie patrí pravidelné umývanie rúk, zakrývanie úst a nosa pri kašli a kýchaní, dôkladné varenie mäsa a vajec. Vyvarujte sa úzkeho kontaktu s každým, kto má príznaky respiračného ochorenia, ako je kašeľ a kýchanie.
Čo je koronavírus
Koronavírusy (CoV) sú veľké rodiny vírusov, ktoré spôsobujú ochorenie siahajúce od bežného prechladnutia až po závažnejšie ochorenia, ako je napríklad respiračný syndróm na Strednom východe (MERS-CoV) a ťažký akútny respiračný syndróm (SARS-CoV). Nový koronavírus (nCoV) je nový kmeň, ktorý predtým nebol u ľudí identifikovaný. Koronavírusy sú zoonotické, čo znamená, že sa prenášajú medzi zvieratami a ľuďmi. Podrobné výskumy zistili, že SARS-CoV sa prenášal z cibetiek na ľudí a MERS-CoV z tiav na ľudí. Medzi zvieratami stále koluje niekoľko známych koronavírusov, ktoré však ešte ľudí nenakazili. 31. decembra 2019 bol čínsky úrad WHO Číny informovaný o prípadoch pneumónie neznámej etiológie (neznáma príčina) zistených v meste Wuhan v čínskej provincii Hubei. Čínske orgány 7. januára identifikovali nový koronavírus (2019-nCoV) ako kauzálny vírus.
Prvý prípad nákazy aj v USA
USA v utorok oznámili prvý prípad nákazy novým koronavírusom, vyskytol sa v oblasti mesta Seattle v štáte Washington. Infikovaný muž sa nedávno vrátil z návštevy Číny. Oznam o prvom diagnostikovanom prípade v USA zverejnilo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Muž sa po návšteve okolia Wu-chanu vrátil do oblasti Seattlu uprostred minulého týždňa. Pacient je tridsiatnik a je v dobrom zdravotnom stave. Je hospitalizovaný v meste Everett pri Seattli.
Koncom minulého týždňa začali americké zdravotnícke úrady so skríningom pasažierov prichádzajúcich zo strednej Číny na americké letiská. Predstavitelia po celom svete zaviedli podobné skríningy na letiskách v nádeji, že zastavia šírenie vírusu počas cestovnej horúčky v období lunárneho Nového roka.