Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Rakúsko je pobúrené: Armáda plánovala vojenskú prísahu v koncentračnom tábore Mauthausen

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: FOTO TASR - Roman Hanc)

VIEDEŇ – Armáda naplánovala slávnostné zloženie vojenskej prísahy v koncentračnom tábore Mauthausen, ktorý je národnou i historickou pamiatkou. Vedecká poradná rada je „dôrazne“ proti, Zelení a SPÖ sa tiež obracajú na ministerku obrany Klaudiu Tanner, aby nedovolila toto zhanobenie.

„Zaväzujem sa chrániť a brániť svoju vlasť, Rakúsku republiku a jej ľud so zbraňou v ruke; sľubujem, že budem verný a poslúchať zákony a nariadenia úradov, že budem detailne a presne rešpektovať všetky príkazy svojich nadriadených, slúžiť všetkými silami Rakúskej republike a rakúskemu ľudu.“

Vojenská prísaha mala odznieť 30. apríla na mieste tzv. apelplacu bývalého koncentračného tábora Mauthausen. Mladí regrúti ocenení na mieste nacistického zločinu? Táto myšlienka skrsla v hlave bývalého rakúskeho ministra obrany Maria Kunaseka (FPÖ) a zapojil sa do nej aj Mauthausenský výbor – združenie, ktoré sa stará o toto spomienkové miesto.

Predseda vedeckej poradnej rady Bertrand Perz, súčasný historik na viedenskej univerzite vo svojom vyhlásení vysvetľuje: „Pamätník je medzinárodné pamätné miesto, vojenský sľub s jeho obsahom zameraným na národnú identitu k tomuto pamätníku nepatrí“.

Poradná rada víta všetky opatrenia prijaté ministerstvom obrany, ktorých cieľom je „odovzdať historické poznatky vojakom v rámci ich výcviku“, a ktoré zahŕňa aj kritické preskúmanie nacionálnej socialistickej diktatúry s nacistickými zločinmi. Poradná rada však nevidí vojenský sľub ako „vhodné opatrenie“ na dosiahnutie vzdelávacích cieľov spojených s návštevou pamätného miesta „ani ako príležitosť na hlbšie preskúmanie masových zločinov nacistov“ pri plánovanom slávnostnom zložení prísahy. Vo všeobecnosti, píše predseda Perz, poradná rada považuje „akékoľvek použitie pamätníkov koncentračných táborov za nevhodné a problematické pre udalosti, ktoré priamo nesúvisia s ich ustanovujúcimi funkciami ako cintorín, ako pamätník obetiam a ako múzeum/miesto výučby o histórii koncentračného tábora.“

Rakúsko je pobúrené: Armáda
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Getty Images)

Mauthausenský výbor to vidí úplne inak: sľub oslavuje demokraciu, hovorí predseda Willi Mernyi. Podľa jeho názoru je v tom symbolika: „V nacistickom režime boli ľudia v koncentračnom tábore Mauthausen uväznení, pretože verili v Rakúsku republiku. A teraz tam vojaci majú prisahať vernosť Rakúskej republike.“

Mimochodom, regrúti už raz v koncentračnom tábore Mauthausen prisahali – v roku 1983 za vlády SPÖ-FPÖ Freda Sinowatza a Norberta Stegera. Táto akcia spôsobila medzinárodný rozruch – fotografie kolovali po celom svete. V tom čase však bola spomienková kultúra odlišná - predseda Perz tiež zdôrazňuje, že slávnostné zloženie prísahy vykonané v tom čase „s jeho fixáciou na Rakúsko a problematickým začlenením tých, ktorí zomreli v druhej svetovej vojne, do skupiny rakúskych obetí nemôže byť vzorom“.

 

Viac o téme: SľubPamätníkZhanobenieRakúskoMauthausenVojensk á prísaha
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu