PIERRE – V americkom štáte Južná Dakota v pondelok popravili väzňa, ktorý pred 27 rokmi dobodal na smrť svojho niekdajšieho spolupracovníka v obchode so šiškami. Charles Rhines (†63) v deň vykonania verdiktu čakal na smrtiacu injekciu dlhé hodiny.
Do poslednej chvíle podľa americkej webovej stránky Vox veril, že sa mu podarí ortieľ zvrátiť. Porota ho totiž zjavne poslala na smrť pre jeho homosexuálnu orientáciu.
Poprava bola pôvodne naplánovaná na pondelok popoludní miestneho času (20.30 SEČ), ale Charles Rhines († 63) zomrel po vpichnutí smrtiacej injekcie v štátnom väzení v Sioux Falls až o vyše šesť hodín neskôr. Čakalo sa totiž, kým najvyšší súd Spojených štátov odmietne posledné tri odvolania. Jedno z nich odsúdencovi právnici podali pre možnú zaujatosť porotcov voči obžalovanému, pretože bol homosexuál.Porotcovia v januári 1993 odsúdili Rhinesa na smrť za vraždu Donnivana Schaeffera, zamestnanca obchodu so šiškami v Rapid City, spáchanú v marci 1992. V tom istom obchode o pár týždňov skôr Rhines prestal pracovať. Schaeffera († 22) našli zviazaného a dobodaného v obchode, z ktorého zmizlo asi 3-tisíc dolárov (asi 2 850 eur) v hotovosti a v šekoch.Rhinesovi právnici žiadali najvyšší súd, aby preveril, do akej miery mohla porotcov ovplyvniť skutočnosť, že vedeli o Rhinesovej sexuálnej orientácii, voči ktorej mali predsudky.
Generálna prokuratúra naopak argumentovala, že porota neodsúdila Rhinesa na smrť pre sexuálnu orientáciu, ale potom, čo si vypočula záznam jeho odpudivého priznania sa, v ktorom prirovnával posledné záchvevy svojej obete k zášklbom bezhlavého kuraťa. Aj bývalý detektív a terajší starosta Rapid City Steve Allender podľa agentúry AP uviedol, že porota odsúdila Rhinesa aj pre „hrôzostrašný smiech“, s ktorým popísal Schaefferove smrteľné kŕče.
Od roku 1976, keď americký najvyšší súd potvrdil ústavnosť trestu smrti, uskutočnila Južná Dakota iba štyri popravy vrátane jednej z minulého roku. Rhines bol v súčasnosti jedným z troch väzňov v cele smrti, pripomenula agentúra Reuters. Rhines je podľa AFP osemnástym popraveným väzňom v USA od začiatku roka.