PCHJONGJANG- Severokórejské médiá v stredu zverejnili sériu fotografií, na ktorých je zachytený vodca krajiny Kim Čong-un, ako na bielom koni zdoláva zasneženú "posvätnú" horu Pektu. Podľa analytikov sú takéto propagandistické gestá spravidla predzvesťou nejakého zásadného vyhlásenia. Na 2744 metrov vysokú sopku Kim vystúpil aj v roku 2017, niekoľko týždňov pred svojím novoročným prejavom, v ktorom sa vyslovil za zlepšenie vzťahov oboch kórejských štátov. Možno v tomto prípade sa však iba chcel pochváliť, že vie stále aj cválať na koni.
Tajné stretnutie Melanie s Kimom? Šéf USA Trump opäť perlil, Biely dom reagoval okamžite
Podľa vyhlásenia vytlačeného v severokórejských médiách predstavitelia, ktorí Kima na horu sprevádzali, dospeli k názoru, že vodca plánuje "veľkú operáciu". Čoho by sa mala týkať, ale severokórejské médiá neuviedli.
Najvyššia hora Kórejského polostrova Pektu je označovaná za rodisko otca terajšieho diktátora Kim Čong-ila, ktorý stál na čele krajiny pred Kim Čong-unom. Každý výstup na tento horský masív má teda značný symbolický význam. Informoval portál BBC News.
Vzoprenie sa tlaku
Kima je na fotografiách vidieť v dlhom, svetlohnedom plášti a v okuliaroch, ako sám na koni prechádza zasneženými poliami a lesmi. "Jeho púť na horu Pektu je veľmi dôležitou udalosťou v dejinách kórejskej revolúcie," napísala v stredajšej správe severokórejská oficiálna tlačová agentúra KCNA.
Podľa analytikov Kimova symbolická cesta podčiarkuje odhodlanie KĽDR vzoprieť sa pretrvávajúcim sankciám a tlaku, ktoré medzinárodné spoločenstvo vyvíja v súvislosti so severokórejskými jadrovými a raketovými zbrojnými programami.
"Ide o symbolický čin vyjadrujúci vzdor," uviedol americký expert na KĽDR Joshua Pollack. "Nič nie je povedané explicitne, ale naznačuje to, aký politický kurz môžeme v nadchádzajúcom roku očakávať," dodal.
Vlani stál severokórejský vodca Kim Čong-un na vrchole hory Pektu spoločne s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom. Okrem neho sa Kim v roku 2018 tiež prvýkrát stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, pozastavil testy jadrových zbraní a rakiet dlhého doletu a sľúbil pracovať na denuklearizácii Kórejského polostrova.
Sankcie verzus proces odzbrojovania
V poslednom čase ale vzťahy medzi Soulom a Pchjongjangom znovu ochladli a Spojeným štátom dal Kim lehotu do konca roka, aby zmenili svoj postoj k rokovaniam o jadrovom odzbrojení KĽDR, inak bude Severná Kórea nútená hľadať "inú cestu".
USA žiadajú, aby sa Severokórejčania najprv vzdali vývoja jadrových zbraní, až potom sú ochotné odvolať sankcie uvalené na KĽDR za jej jadrové a raketové zbrojné testy. Pchjongjang by zasa rád videl postupné rušenie hospodárskych sankcií výmenou za čiastkové kroky v odzbrojovacím procese.