WASHINGTON - Nedeľa bola kľúčovým dňom pre politika demokratického charakteru Petea Buttgiega. Ten ohlásil kandidatúru na funkciu prezidenta Spojených štátov amerických. To, čo Buttgiega od ostatných odlišuje je jeho otvorené prihlásenie k homosexuálnej orientácii, s ktorým do kampane vstupuje.
Podľa portálu CNN vstupuje do súboja o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany už 18 kandidátov. Pete Buttigieg sa dokonca pri ohlasovaní svojej kandidatúry na pódiu objavil so svojim manželom. Podľa portálu The Guardian sa Buttigiegova kariéra v oblasti starostovania dá charakterizovať ako úspešná.
Jedným dychom však dodávajú, že jeho politika nepresvedčila každého a kriminalita spolu s chudobou sú v jeho domovskom meste South Bend v štáte Indiana stále veľkým problémom.
Trump má nového potenciálneho protikandidáta: Americkým prezidentom chce byť Pete Buttigieg
Ohlásenie kandidatúry v továrni
Za začiatkom kandidatúry Buttigiega možno hľadať tieňový príbeh, ktorý sa tiež podpísal na tom, že do tejto kandidatúry vstúpil. V šesťdesiatych rokoch v tomto meste totiž zatvorili fabriku Studebaker na výrobu áut. Vtedy prišlo o prácu približne 7000 ľudí, niektorých to doslova zruinovalo, pretože nielenže prišli o prácu, ale tým pádom im bolo siahnuté aj na dôchodky. Niektorí tento ekonomický kolaps mesta, ktorého bijúcim srdcom industrializácie a rozpočtu bola práve spomínaná fabrika, nezvládli do tej miery, že sa rozhodli páchať samovraždy. K úplnému roztriešteniu Studebaker došlo len dva týždne po tom, ako bol spáchaný atentát na amerického prezidenta John Fitzgeralda Kennedyho v roku 1968.
V Buttigiegovom ohlásení kampane je určitá symbolika. Ten totiž ohlásil kampaň v jednej z bývalých budov, kde sa továreň Studebaker nachádzala v meste South Bend. Podľa The Guardian ide o symboliku "traumy zo stredozápadnej deindustrializácie až na kosť", ktorú si viacerí obyvatelia od tých čias pamätajú.
Dôraz ku kandidátovi preto dávajú viacerí miestni preto že ako starosta mesta South Bend sa postaral len za sedem rokov o prospešné smerovanie mesta a podľa tvrdení obyvateľov pre The Guardian je pripravený byť prezidentom.
Kandidát Buttigieg nezabudol pri kampani ani na svojho oponenta a súčasného prezidenta Donalda Trumpa, na ktorého mal viacero výhrad: "(Trump a jeho spolupracovníci) predávajú neuskutočniteľný prísľub, že sa môžeme vrátiť do dávno minulej doby, ktorá nikdy nebola taká úžasná, ako sa to propaguje," povedal 37-ročný Buttigieg.
Starosta "Pete" hypotetickým rekordmanom v prvenstvách
Buttigieg, familiárne prezývaný starosta Pete, v minulosti pôsobil ako dôstojník amerického námorníctva v Afganistane. Potenciálnych voličov chce osloviť zmesou mladistvého entuziazmu, kresťanskej viery a liberálneho prístupu k otázke sexuálnej identity.
V prípade zvolenia za šéfa Bieleho domu by mal hneď niekoľko prvenstiev: bol by doposiaľ najmladším prezidentom USA a zároveň prvým žijúcim v homosexuálnom manželskom zväzku. Bol by tiež zároveň prvým prezidentom, ktorý by sa do Oválnej pracovne dostal priamo z kresla starostu, uvádza televízia CNN.