Piatok15. november 2024, meniny má Leopold, zajtra Agnesa

Prípad vraždy novinára sa zamotáva: Do celej kauzy sa môže nečakane zapojiť Argentína

Muhammad bin Salmán
Muhammad bin Salmán (Zdroj: SITA/Saudi Press Agency via AP)

BUENOS AIRES - Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) vyzvala Argentínu, aby začala vyšetrovanie voči saudskoarabskému korunnému princovi Muhammadovi bin Salmánovi. Argentínske úrady by podľa HRW mali objasniť, akú úlohu zohral princ v prípade vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího a možných zločinov proti ľudskosti spáchaných počas vojny v Jemene, informovala v utorok agentúra Reuters.

Human Rights Watch sa na Argentínu obrátila preto, lebo ústava tejto juhoamerickej krajiny zakotvuje princíp univerzálnej jurisdikcie. Ten umožňuje trestné stíhanie cudzincov podozrivých z mučenia a vojnových zločinov, ktoré boli spáchané kdekoľvek na svete. 

Organizácia svoju žiadosť adresovala argentínskemu federálnemu sudcovi Arielovi Lijovi, ktorý sa k nej zatiaľ nevyjadril. Argentínske médiá však citovali nemenovaných predstaviteľov miestnej justície, podľa ktorých je otvorenie vyšetrovania voči saudskoarabskému princovi krajne nepravdepodobné. 

Riaditeľka HRW pre oblasť Blízkeho východu a severnej Afriky Sarah Leah Whitsonová vysvetlila predloženie žiadosti Argentíne tým, že saudskoarabský princ tento týždeň pricestuje na tohtotýždňový summit skupiny G20 v Buenos Aires (30.11-1.12.). Džamál Chášukdží zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Rijád neskôr priznal, že novinár bol zámerne zavraždený. 

Šéf tureckej diplomacie hovoril o nahrávke zachytávajúcej vraždu 

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu po prvý raz podrobnejšie hovoril o obsahu zvukovej nahrávky, ktorá zachytáva vraždu a rozštvrtenie telesných pozostatkov saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího. Urobil tak v rozhovore pre utorkové vydanie nemeckých novín Süddeutsche Zeitung. 

Džamál Chášukdží žil v dobrovoľnom exile v USA a písal pre americký denník The Washington Post. Zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra však neskôr priznala, že bol zámerne zavraždený.

Turecko sa dôrazne zasadzuje za objasnenie celého prípadu. Zodpovednosť za vraždu sa neoficiálne pripisuje vplyvnému saudskoarabskému korunnému princovi Muhammadovi bin Salmánovi. Saudskoarabskí činitelia však označujú vraždu za svojvoľnú operáciu agentov, ktorí prekročili svoje právomoci.

Čavušoglu v utorkovom interview opisuje, ako súdny lekár štvrtil telo zabitého novinára, pričom ostatných prítomných vyzýval, aby sa zatiaľ venovali počúvaniu hudby. "Povedali by ste, že má z toho pôžitok, (že) rád štvrtí ľudí. Je to nechutné," opísal turecký minister obsah audionahrávky. 

Turecká vláda neprezradila, ako sa k záznamu dostala, ani o jeho obsahu doposiaľ podrobnejšie nehovorila. Informácie o nej však unikli do tureckých médií. Podľa Čavušogla bol novinár zabitý v priebehu siedmich minút a išlo o vopred naplánovanú úkladnú vraždu. Odmietol pritom tvrdenia saudskoarabskej prokuratúry, podľa ktorej Chášukdžího zabil šéf tímu vyslaného zo Saudskej Arábie až po tom, ako ho nedokázal presvedčiť, aby sa vrátil do vlasti. 

Turecko tvrdí, že Chášukdžího po vstupe na konzulát zaškrtili a rozštvrtili členovia vražedného komanda zo Saudskej Arábie. Tamojšie médiá tiež priniesli správy, podľa ktorých jeho telo bolo zrejme chemicky "rozpustené". Novinárove telesné pozostatky sa stále nenašli. 

Viac o téme: ArgentínaMuhammad bin SalmánDžamál Chášukdží
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu