MANAGUA - Najmenej 76 ľudí bolo zabitých, 868 utrpelo zranenia a 438 bolo zadržaných od 18. apríla počas protestov proti nikaragujskému prezidentovi Danielovi Ortegovi. Konštatuje to vo svojej predbežnej správe, zverejnenej v pondelok, Medziamerická komisia pre ľudské práva (IACHR), ktorej delegácia navštívila krajinu v dňoch 17. do 21. mája.
Ľudskoprávni aktivisti doteraz informovali o 66 úmrtiach, vláda uviedla, že zomrelo 18 ľudí. Tento autonómny orgán Organizácie amerických štátov (OAŠ) v správe podľa agentúry Reuters takisto odsúdil reakciu vlády Nikaraguy na protesty, v rámci ktorej došlo k porušeniu ľudských práv vrátane mučenia a možno i k vraždám.
Súčasťou správy IACHR je aj 15 odporúčaní Ortegovej vláde zameraných na obnovenie dodržiavania ľudských práv v Nikarague. "Štát musí naliehavo prijať opatrenia na zabezpečenie slobodného a úplného výkonu práva na slobodu prejavu, pokojné zhromažďovanie a politickú angažovanosť", uvádza sa v dokumente.
Násilné demonštrácie vyvolali zmeny v systéme sociálneho zabezpečenia, ktoré zvyšovali príspevky zamestnancov a zamestnávateľov a zároveň zaviedli päťpercentné zníženie dôchodkov. Ortega neskôr tieto zmeny zrušil, ale protesty to nezastavilo.
Protesty sú najvážnejšou krízou počas 11-ročnej vlády Ortegu, ktorý je obviňovaný, že spolu so svojou manželkou Rosariou Murillovou, zastávajúcou funkciu viceprezidentky, zmenil Nikaraguu na rodinnú diktatúru. Katolícka cirkev je sprostredkovateľom rozhovorov medzi nikaragujskou vládou a predstaviteľmi študentov, občianskych organizácií a podnikateľov, ktoré sa začali minulý týždeň a ich cieľom je nájsť východisko zo súčasnej situácie.