TOKIO - Japonský súd vo štvrtok nariadil vláde a prevádzkovateľovi atómovej elektrárne Fukušima-1 vyplatiť odškodné evakuovaným osobám v súvislosti s haváriou tohto zariadenia v roku 2011.
Na okresnom súde v meste Kjóto požadovalo 174 žalobcov od vlády a spoločnosti Tokyo Electric Power odškodné v celkovej výške 847 miliónov jenov (6,4 milióna eur), informovala agentúra DPA, citujúc miestne médiá. Po jadrovej havárii elektrárne Fukušima-1 museli opustiť svoje domovy v meste Fukušima a okolitých oblastiach státisíce obyvateľov. V elektrárni došlo 11. marca 2011 k roztaveniu troch zo šiestich reaktorov po tom, ako túto prevádzku zasiahlo mohutné zemetrasenie a následná vlna cunami.
Štvrtkový verdikt je už tretím, ktoré japonská justícia v tomto ohľade vyslovila proti vláde. Minulý rok v marci podobne rozhodol okresný súd v meste Maebaši a v októbri okresný súd vo Fukušime. V približne 30 súdnych sporoch proti štátu v súvislosti s touto najhoršou jadrovou katastrofou v dejinách Japonska stále figuruje viac než 10.000 ľudí. Zároveň ide o najzávažnejšiu jadrovú haváriu vo svete od katastrofy v Černobyle z roku 1986.
Zemetrasenie, ktoré vtedy postihlo severovýchodnú časť krajiny, vyvolalo cunami vo výške desiatok metrov. Zahynulo alebo stále je nezvestných približne 19.000 ľudí. Celkovo najviac postihnutými boli pobrežné oblasti v prefektúrach Iwate, Mijagi a Fukušima. Zemetrasenie otriasalo niekoľko minút aj budovami v hlavnom meste Tokio, ležiacom takmer 400 kilometrov južne od hypocentra. To sa nachádzalo v hĺbke 24 kilometrov a približne 130 kilometrov východne od mesta Sendai v prefektúre Mijagi.
Japonský výskumný tím zistil, že cunami dosiahlo v pobrežnom meste v prefektúre Iwate výšku 38,9 metra. Vlna strhla autá, nákladné vozidlá, najmenej 18.000 domov bolo zničených a ďalších viac ako 130.000 poškodených.
Japonské úrady zrušili vlani príkazy na evakuáciu, ktoré sa týkali mnohých miest nachádzajúcich sa v blízkosti poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima. Argumentovali, že práce na dekontaminácii oblasti sa skončili. Mnoho evakuovaných obyvateľov, najmä ženy a deti, sa do bývalého zamoreného územia už nechcú vrátiť; kritici totiž uvádzajú, že čistenie nebolo dostatočne efektívne.