LONDÝN/MOSKVA - Britské úrady stále zisťujú obsah látky, po ktorej bývalý ruský agent Sergej Skripal upadol v nedeľu na juhu Anglicka do bezvedomia. Šesťdesiatšesť ročný muž je od tej doby hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil podľa agentúry Reuters udalosť za tragickú a tlmočil ochotu ruských úradov v prípade potreby poskytnúť pomoc pri vyšetrovaní. Ruská strana však vraj zatiaľ nebola Britániou oslovená.
Podľa denníka The Daily Telegraph sa Skripal nedávno obrátil na britskú políciu s obavami o svoj život. Jeho syn údajne zahynul pred rokom v Rusku pri autonehode, rovnaký osud vraj stretol jeho ženu pred šiestimi rokmi.
Skripal upadol do bezvedomia spolu s 33-ročnou ženou, zrejme jeho príbuznou, na lavičke v parku v juhoanglickom Salisbury. Predtým boli na obede v talianskej reštaurácii Zizzi. Polícia potom vykonala preventívne dekontamináciu miest, kde sa obaja postihnutí vyskytovali. Reštaurácia a časť nákupného strediska, ktorým prešli, bola uzavretá. Izolované je aj nemocničné oddelenie, kde teraz leží.
"Je zrejmé, že ide o neobvyklý prípad," povedal dnes podľa Reuters policajný hovorca Mark Rowley. Podstatné podľa neho je teraz zistiť, o akú látku ide a ako sa k postihnutým dostala. Podľa vývoja by prípad mohol prevziať protiteroristický odbor polície.
Bývalého plukovníka ruskej vojenskej rozviedky Skripala odsúdil ruský súd v roku 2006 na trinásť rokov väzenia za špionáž v prospech Británie . Údajne za odmenu 78.000 libier poskytoval v 90. rokoch informácie o ruských rozviedkach pôsobiacich v Európe. V roku 2010 ho spolu s ďalšími tromi osobami Moskva vymenila za desať svojich špiónov zadržaných v USA.
Terajší incident pripomína prípad z roku 2006, kedy v Británii na otravu rádioaktívnym polóniom 210 zomrel bývalý ruský agent Alexander Litvinenko, ktorý pred smrťou obvinil zo svojej vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina. Litvinenko v roku 2001 získal politický azyl v Británii, prijal britské občianstvo a pracoval pre britskú tajnú službu.