LONDÝN - Britská polícia v stredu večer oznámila, že podľa jej podozrenia boli bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra zámerne otrávení nervovoparalytickou látkou. Informovali o tom tlačová agentúra DPA a AP.
Šéf protiteroristického útvaru Metropolitnej polície Mark Rowley ďalej uviedol, že nedeľný útok na Skripaľa (66) a jeho dcéru Juliu (33) vyšetrujú ako pokus o vraždu. Podľa jeho slov je polícia presvedčená, že terčom útoku bola konkrétne táto dvojica. Otec s dcérou sa nachádzajú v kritickom stave v nemocnici.
Rowley dodal, že policajt, ktorý k nim pristúpil a venoval sa im, keď v nedeľu 4. marca skolabovali na lavičke pred nákupným centrom v anglickom meste Salisbury, je takisto naďalej vo vážnom stave. Britská hlavná hygienička Sally Daviesová vyhlásila, že otrava predstavovala pre širokú verejnosť "malé riziko".
Rowley nespresnil, o aký nervový plyn išlo. Povedal, že pri jeho určení spolupracujú vedecké laboratóriá a verejné zdravotníctvo. Útok Rowley označil za "hrozný". Neexistujú podľa neho ale žiadne dôkazy, že by následkom toho existovalo v oblasti "rozšírené zdravotné riziko". Podľa vrchnej hygieničky Dame Sally Daviesovej boli už "zabezpečené" všetky miesta, ktoré Skripaľ s dcérou navštívili.
Podľa Rowleyho sa vyšetrovatelia snažia zistiť, prečo sa Skripaľoví stali cieľom útoku. Úrady naďalej hľadajú očitých svedkov, ktorí by mohli poskytnúť dodatočné informácie o osobách, ktoré sa pohybovali v ich blízkosti.
Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson už v utorok uviedol, že incident v meste Salisbury mu pripomína smrť niekdajšieho ruského agenta Alexandra Litvinenka. Ten zomrel v roku 2006 po vypití čaju kontaminovaného rádioaktívnym polóniom v luxusnom londýnskom hoteli. Johnson dodal, že v súčasnosti na nikoho neukazuje prstom, ale všetkým vládam sveta odkázal, že žiadny pokus o zabitie nevinného človeka na britskej pôde neostane nepotrestaný.
Skripaľa v roku 2006 v Rusku odsúdili za špionáž pre Britániu a udelili mu trest 13 rokov väzenia - v roku 2010 ho však prepustili v rámci americko-ruskej výmeny špiónov. Po svojom zatknutí v Moskve v decembri 2004 sa Skripaľ priznal, že ho v roku 1995 naverbovali britské špeciálne služby a že im poskytoval informácie o ruských agentoch v Európe, za čo dostal vyše 100.000 dolárov.
Britský denník The Guardian špekuloval o možnosti, že k útoku mohol byť použitý nervový plyn VX alebo sarin
Úrady teraz okrem iného zisťujú, či je niekde v Británii uchovávaný ďalší nervový plyn a odkiaľ pochádza. Podľa britských médií panuje podozrenie, že za jeho použitím stojí nejaký štát, konkrétne Rusko, ktoré sa podobným spôsobom aj v minulosti vysporiadalo so svojimi bývalými agentmi. Moskva ale podiel na incidente popiera.
Od nedele sa v oblasti, kde sa Skripaľ s dcérou pohybovali, vykonávala dekontaminácia z obavy, že zdravotne rizikovými pre miestnych obyvateľov sa stalo viac miest. Záchranná služba dnes popoludní opäť zasahovala vedľa talianskej pizzerie, ktorú Skripaľ v nedeľu navštívil, a jednu ženu previezla do nemocnice.
Plynom VX bol vlani v Malajzii zavraždený brat severokórejského vodcu Kim Čong-una. Podľa USA sa tak stalo na rozkaz vlády v Pchjongjangu. Sarin v poslednej dobe podľa obvinenia Západu používa sýrska vláda podporovaná Ruskom najmä proti civilistom žijúcim v oblastiach ovládaných ozbrojenou opozíciou. Ich príprava je možná iba v špičkových laboratóriách.