BUDAPEŠŤ - Maďarsko neplánuje rozširovať existujúce hraničné zábrany a ani budovať nové, povedal vo štvrtok v Budapešti poradca premiéra pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi. Podľa neho sa tak stane jedine v prípade, že by sa hlavný smer migračnej vlny trvalo presunul na rumunský, prípadne ukrajinský úsek maďarských hraníc.
V rozhovore pre verejnoprávnu televíziu M1 Bakondi zdôraznil, že v súčasnosti je spolupráca maďarských pohraničníkov pri ochrane hraníc s rumunskými a ukrajinskými partnerskými orgánmi dostatočne účinná. Podľa poradcových slov síce migračný tlak na balkánskej trase už nie je taký, ako bol v roku 2015, avšak ešte aj teraz sa na nej nachádza takmer 80.000 migrantov, pričom smerom od gréckych ostrovov prichádzajú ďalší. "Cez maďarské hranice sa pokúša prejsť tisíce migrantov; bez hraničných zábran by išli do krajín západnej Európy," dodal.
Bakondi kritizoval Európsku úniu za to, že s Maďarskom nie je solidárna. "Bulharský, španielsky, grécky či francúzsko-britský plot považujú vodcovia Únie za dobrý, voči maďarskému však majú výhrady," vytýkal poradca.
Maďarsko v apríli dobudovalo druhú líniu hraničných zábran na hraniciach so Srbskom. Tá posilňuje už existujúci plot na 155-kilometrovom úseku maďarsko-srbskej hranice. Vláda o posilnení ochrany hraníc rozhodla v polovici februára. Na tento projekt vyčlenila 38 miliárd forintov (121,8 milióna eur). Plot zo žiletkového drôtu pripravovali väzni. Podobne tomu bolo aj v prípade prvej línie. Prvú líniu dokončili vlani v septembri. Protimigračnú bariéru vybudovali aj na maďarsko-chorvátskej hranici. Drôtené zábrany sú rozmiestnené takisto v okolí maďarsko-slovinského hraničného priechodu Tornyiszentmiklós - Pince.