BRUSEL - Skoro 260 000 Európanov a viac ako 600 občianskych organizácií a firiem vyzvalo Európsku komisiu na radikálnu reformu poľnohospodárstva EÚ v doteraz najväčšej verejnej konzultácii týkajúcej sa poľnohospodárstva EÚ. Túto mobilizáciu Európanov podporila aj kampaň Living Land troch nadnárodných organizácií - WWF, BirdLife Europe a European Environmental Bureau (EEB).
Cieľom kampane je zmena poľnohospodárskej politiky EÚ tak, aby chránila životné prostredie, bola spravodlivá pre poľnohospodárov a spotrebiteľov a zabezpečila zdravú a trvalo udržateľnú produkciu potravín. „Odkaz je jasný - Európanom záleží na poľnohospodárstve, potravinách a prírode a nechcú, aby sa ich potraviny produkovali za cenu straty rozmanitosti prírody. Požadujú, aby sa verejné zdroje investovali do nového modelu poľnohospodárstva, ktorý bude podporovať zodpovedných farmárov a vidiecke komunity a spôsoby hospodárenia nebudú ohrozovať prírodné zdroje. Uvidíme, či Európska komisia využije svoj mandát a prinesie novú politiku podporujúcu skutočný trvalo udržateľný systém hospodárenia a výroby potravín pre našu budúcnosť," uviedla Miroslava Plassman, riaditeľka WWF Slovensko.
Ako povedal Ján Gúgh zo SOS/BirdLife Slovensko, Spoločná poľnohospodárska politika, ktorá predstavuje takmer 40 percent rozpočtu EÚ, je motorom pre neudržateľné hospodárenie v Európe. Podporuje priemyselný spôsob produkcie potravín, ktorý má za následok ničenie životného prostredia. Neudržateľné poľnohospodárstvo je hlavným faktorom spôsobujúcim úbytok biodiverzity v Európe. V dôsledku chemizácie v poľnohospodárstve a ničenia prírodných prvkov strácame vtáky poľnohospodárskej krajiny a včely. Spoločná poľnohospodárska politika zlyháva aj pri podpore vidieka.
„Státisíce ľudí z celej Európy sa zasadili za zmenu. Očakávame, že reakciou Európskej komisie bude návrh novej ambicióznej politiky, ktorá do našej krajiny prinavráti biodiverzitu, ktorá nám mizne pred očami. Je najvyšší čas preorientovať túto nákladnú politiku na ochranu prírodných zdrojov, ktoré sú kľúčové nie len pre poľnohospodárstvo, ale pre celú spoločnosť. V opačnom prírode budeme všetci platiť príliš vysokú cenu,“ vyhlásil Gúgh.
Očakáva sa, že Európska komisia zverejní výsledky verejnej konzultácie 7. júla na konferencii v Bruseli a oznámenie o budúcej podobe poľnohospodárskej politiky EÚ bude zverejnené pred koncom roka 2017. Novú Spoločnú poľnohospodársku politiku by mali členské krajinu zaviesť do praxe v roku 2021.