WASHINGTON - Radikálny investigatívny portál WikiLeaks zverejnil 8000 dokumentov pochádzajúcich údajne zo serverov americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA), ktoré majú odhaľovať praktiky americkej kybernetickej špionáže. Obsah dokumentov nemožno podľa agentúry AP overiť a CIA odmietla aféru komentovať.
Podľa expertov súbor dokumentov pôsobí dôveryhodne a únik vraj hlavnou americkou rozviedkou otrasie. Ak sa pravosť súborov potvrdí, pôjde podľa AP o ďalší katastrofálny škandál americkej spravodajskej komunity.
Dokumenty okrem iného obsahujú diskusiu o možnostiach hackerských útokov na takzvané inteligentné televízory, aby sa mohli zmeniť v improvizovaný vyzvedajúci nástroj. Súčasťou publikovaných dokumentov sú aj detaily o pokusoch preniknúť do amerických softvérových produktov, do inteligentných telefónov, vrátane prístrojov iPhone od firmy Apple a do systémov Android a Windows, uviedla AP.
Zverejnené dokumenty súvisia s oddelením CIA pre operačnú podporu. Popisujú nástroje a špionážne projekty s exotickými menami Time Stomper, Fight Club, Jukebox, Bartender, Wild Turkey alebo Margarita bez uvedenia ďalších podrobností. Podľa AP je preto nejasné, na aké účely mali slúžiť.
WikiLeaks v obsiahlom vyhlásení uvádza, že CIA "nedávno" stratila kontrolu nad masívnym arzenálom hackerských nástrojov a sprievodnej dokumentácie. "Archív zrejme nekontrolovane koloval medzi bývalými americkými vládnymi hackermi a externými spolupracovníkmi. Časť tohto archívu poskytli WikiLeaks," uvádza portál.
Podľa počítačového experta Jakea Williamsa mohli konverzáciu obsiahnutú v uniknutých dokumentoch "viesť jedine ľudia, ktorí sa zaoberajú hackerskými aktivitami na štátnej a federálnej úrovni".
Podľa WikiLeaks dokumenty obsahujú aj informácie o špionážnych technikách prevzatých z Ruska a iných štátov. Publikovaný súbor je vraj len prvým zo série ďalších, ktoré podľa expertov môžu spôsobiť ešte väčšie škody.