BAGDAD - Iracký parlament odsúhlasil dnes návrh zákona, ktorý plne legalizuje postavenie vládou schválených šiitských milícií. Voči tomuto kroku okamžite protestovali predstavitelia sunnitskej menšiny, informovala agentúra AP.
Za návrh hlasovalo 208 z 328 poslancov. Zákon poskytuje legálny status vládou povoleným šiitským milíciám a označuje ich za záložné jednotky irackej armády a polície. Ich úlohou má boj proti takzvanému Daeš a ďalším teroristickým skupinám ohrozujúcim bezpečnosť Iraku.
Najvyšším veliteľom milícií sa podľa zákona stáva iracký šiitský premiér Hajdar Abádí. Bojovníci týchto jednotiek budú mať zaistené mzdy a dôchodky porovnateľné s príslušníkmi armády a polície. Podľa sunnitských politikov je však legalizácia takzvaných Ľudových mobilizačných síl (Hašd Šaabí) ďalším z prejavov "diktatúry" väčšinových irackých sunnitov.
"Väčšina nemá právo rozhodovať o osude všetkých ostatných... Tento zákon treba prepracovať," vyhlásil v reakcii na rozhodnutie poslancov sunnita Usáma Nudžajfí, ktorý je jedným z troch irackých viceprezidentov.
Premiér Abádí naopak ubezpečil, že v zlegalizovaných milíciách budú pôsobiť aj sunnitské kmeňové jednotky a že budú chrániť záujmy všetkých obyvateľov Iraku. Ľudové mobilizačné sily majú viac než 100.000 ozbrojencov, ktorí - aj s podporou šiitského Iránu - dokážu efektívne čeliť sunnitským extrémistom z Islamského štátu. Podieľajú sa aj na pokračujúcej ofenzíve na Mósul, ktorý je v rukách islamistov. S pôsobením šiitských milícií sa v minulosti opakovane spájali obvinenia z prenasledovania sunnitských civilistov.