VATIKÁN - Pápež František zvažuje návštevu gréckeho ostrova Lesbos v čase keď Grécko začalo s deportáciami migrantov do Turecka. S odvolaním sa na Vatikán o tom dnes informovala agentúra AP.
Reagoval na správy gréckych médií o možnej pápežovej návšteve tejto oblasti už začiatkom budúceho týždňa, napísala agentúra DPA. Grécka cirkevná webová stránka Dogma dnes informovala, že pápež plánuje navštíviť utečencov na ostrove Lesbos. Cestu by mal uskutočniť v spoločnosti ekumenického patriarchu Bartolomeja I. aténskeho arcibiskupa Ieronymosa II. podniknúť už budúci týždeň.
Svätá synoda gréckej ortodoxnej cirkvi podľa AP uviedla, že František požiadal o návštevu a jeho žiadosť prijali, pretože ide o niekoľkohodinovú humanitárnu návštevu.
Pápež František je synom talianskych migrantov do Argentíny a je zástancom otvorenej Európy ako aj ostatných krajín voči migrantom a osobám utekajúcim pred prenasledovaním a chudobou. Jeho prvá cesta po nástupe do funkcie viedla práve na taliansky ostrov Lampedusa, kde sa už roky zhromažďujú tisícky migrantov.
Grécko začalo v pondelok posielať migrantov naspäť do Turecka. Koná tak v súlade s kontroverznou a ľudskoprávnymi aktivistami kritizovanou dohodou medzi EÚ a Tureckom o boji proti ilegálnej migrácii.
Grécko: Vláda chce čoskoro zlikvidovať provizórne tábory v Pireu a Idomeni
Grécka vláda chce do konca týždňa zlikvidovať oba najväčšie provizórne tábory pre utečencov, a to v prístavnom meste Pireus a v Idomeni na grécko-macedónskej štátnej hranici.Ako informoval grécky štátny rozhlas i nemecké periodikum Die Welt vo svojom internetovom vydaní, grécke úrady vyzývajú migrantov v arabčine, aby sa presunuli do oficiálnych záchytných táborov. Aktivisti však vraj apelujú na utečencov, aby zostali v spomínaných zariadeniach a nerešpektovali zmienené výzvy. V zdôvodnení uvádzajú, že iba pohľad na neradostnú situáciu migrantov, ktorí zostanú vedno, im môže otvoriť cestu ďalej do Európy.
Radikáli z radov migrantov nezriedka blokujú železničnú trať spájajúcu Grécko a Macedónsko, aby zdôraznili svoju snahu presadiť otvorenie hraníc medzi oboma krajinami. Dočasne však dochádza aj k zablokovaniu dôležitého cestného koridoru, komunikácie E75. Kým v Pireu je v tábore ešte asi 5000, v Idomeni okolo 12.000 migrantov, z ktorých iba nepatrná časť prejavila zatiaľ ochotu presídliť do iných časti Grécka. V prístavoch ostrovov Lesbos a Chios panovala dnes, deň po vrátení prvých migrantov do Turecka, pokojná atmosféra.