Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Obávaný vírus útočil v Austrálii, nakazenou je budúca mamička: Vakcínu by mali vyvinúť do roka

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

SYDNEY - Druhej tehotnej žene v Austrálii diagnostikovali po návrate zo zahraničia vírus zika. Informovala o tom dnes agentúra AP. Vírus diagnostikovali žene v austrálskom štáte Viktória, ktorá sa vrátila z cudziny. Tamojšia ministerka zdravotníctva Jill Hennessyová odmietla uviesť ďalšie podrobnosti s odvolaním sa na súkromie pacienta. Uviedla len, že žena sa infikovala v krajine, kde sa vírus prenášaný komármi bežne vyskytuje.

Začiatkom tohto týždňa diagnostikovali vírus zika tehotnej žene v Queenslande, ktorá sa tiež vrátila zo zahraničia. Odborníci tvrdia, že riziko šírenia vírusu zika v Austrálii je mimoriadne nízke. Druh komára, ktorý vírus prenáša, žije iba v odľahlom severovýchodnom cípe krajiny a ten je riedko obývaný. 

Vírus zika sa rýchlo šíri po Latinskej Amerike. Väčšina ľudí, ktorá sa ním nakazila, má iba mierne alebo žiadne príznaky. Vládne však podozrenie, že zika spôsobuje deformácie u novorodencov, ktorí sa rodia s abnormálne malými hlavami.

Zdravotníci odhadujú, že vakcínu proti vírusu zika vyvinú do roka

Brazílske zdravotnícke úrady odhadujú, že sa im podarí do jedného roka vyvinúť vakcínu proti vírusu zika. Na následnú veľkovýrobu očkovacej látky však budú potrebné ďalšie dva roky. Uviedol to vo štvrtok brazílsky minister zdravotníctva Marcelo Castro, citovala ho spravodajská stanica BBC. 

Brazília je jednou z krajín najviac zasiahnutých týmto vírusom, ktorý dospelým zvyčajne nespôsobuje väčšie ťažkosti, no u novorodencov je spájaný s deformáciami mozgu, takzvanou mikrocefáliou. Zdravotnícke úrady odhadujú, že len v Brazílii by mohlo byť vírusom nakazených 1,5 milióna ľudí a predpokladaných prípadov mikrocefálie bolo zaznamenaných vyše 4000. 

Brazília sa podľa Castra chystá do výskumu vývoja vakcíny investovať v prepočte približne 1,7 milióna eur v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Na výskume budú spolupracovať tamojší odborníci s vedcami z Texaskej univerzity v Austine. Vakcínu budú zároveň súbežne testovať na myšiach aj opiciach, aby sa proces jej vývoja urýchlil, dodal Castro. 

Vírus zika sa veľmi rýchlo šíri po celej Latinskej Amerike a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v súvislosti s ním vyhlásila minulý pondelok stav medzinárodnej pohotovosti, ktorý naposledy platil po vypuknutí epidémie eboly v západnej Afrike v roku 2014.
 

Viac o téme: AustráliaZikaJill Hennessyová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu