SOUL - Severokórejský vodca Kim Čong-un odvolal z funkcií viacerých popredných predstaviteľov vládnucej štátostrany. Oznámili to dnes oficiálne médiá Pchjongjangu, ktoré citovala juhokórejská agentúra Jonhap.
Oznámenie prichádza niekoľko dní po uzavretí dohody medzi oboma kórejskými štátmi, vďaka ktorej sa podarilo zmierniť mimoriadne vyhrotenú situáciu na Kórejskom polostrove. Funkcií boli zbavení niekoľkí členovia dôležitého straníckeho orgánu, takzvanej Ústrednej vojenskej komisie, ktorá dozerá na riešenie súčasnej krízy vo vzťahoch medzi Soulom a Pchjongjangom. Súčasne boli vymenovaní noví členovia komisie.
Dôvody, ktoré viedli k odvolaniu činiteľov, ani ich mená neboli zverejnené. Pozorovatelia v Soule sa však domnievajú, že Kimovo rozhodnutie môže súvisieť s nedávnym výbuchom pozemnej míny v takzvanom demilitarizovanom pásme, ktorá odtrhla nohy dvom juhokórejským vojakom. Incident zo 4. augusta spustil sériu vzájomných odvetných krokov, ktoré doviedli obe Kórey na pokraj vojenského konfliktu.
Podľa agentúry AP mohol byť vodca nespokojný s tým, že členovia komisie neodhadli, ako rázne bude Južná Kórea reagovať na nastraženie míny. Soul po explózii obnovil činnosť sporných ampliónov, vysielajúcich propagandu cez hranicu do Severnej Kórey. KĽDR pohrozila útokmi v prípade, ak nedôjde k vypnutiu ampliónov, a uviedla svoju armádu do stavu bojovej pohotovosti. Došlo pritom aj k vzájomnej výmene delostreleckej paľby v pohraničí.
Kim Čong-un uvítal dohodu s Južnou Kóreou
Severokórejský vodca Kim Čong-un vyhlásil, že zmluva uzavretá tento týždeň medzi KĽDR a Južnou Kóreou predstavuje veľkú príležitosť na zlepšenie vzťahov medzi oboma štátmi. Dodal, že ku kompromisu sa podarilo dospieť najmä vďaka vojenskej sile jeho krajiny. Uzavretiu dohody predchádzala delostrelecká paľba na spoločnej hranici, ktorá je jednou z najviac militarizovaných zón sveta.
Na základe dohody uzavretej tento utorok v skorých ranných hodinách miestneho času Severná Kórea vyjadrila poľutovanie nad nedávnym zranením dvoch juhokórejských vojakov pri výbuchu pozemnej míny v takzvanom demilitarizovanom pásme a Južná Kórea súhlasila, že zastaví svoje propagandistické vysielanie cez amplióny do Severnej Kórey. Oba štáty o tom informovali v spoločnom vyhlásení, informovala tlačová agentúra Reuters.
Dodala, že Severná Kórea tiež súhlasila s odvolaním stavu bojovej pohotovosti, ktorý vyhlásila. Obe krajiny sa dohodli, že budú pokračovať v rokovaniach o zlepšení vzájomných vzťahov, či už v Soule, alebo Pchjongjangu.
Spoločné tlačové komuniké je podľa Kima významnou príležitosťou na zmiernenie vážneho napätia medzi oboma krajinami vo vojenskej oblasti a k tomu, aby sa medzikórejské vzťahy, ktoré sú teraz v zlom stave, vydali cestou zmiernenia a vzájomnej dôvery. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá citovala Kimove slová sprostredkované agentúrou KCNA.
Kim vystúpil s týmto vyhlásením sa zasadnutí vojenskej komisie Kórejskej strany práce - jedinej vládnucej politickej strany v KĽDR, ktorá minulý týždeň pohrozila Južnej Kórei útokmi v prípade, že Soul neprestane s propagandou šírenou cez amplióny v pohraničnom pásme. KĽDR nezostala pri slovných vyhrážkach, ale zasiahla jeden z ampliónov, na čo Južná Kórea reagovala vypálením desiatok delostreleckých nábojov smerom k Severnej Kórei.