LONDÝN - Odchod Veľkej Británie z Európskej únie by mohol viesť k tomu, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny by bol do roku 2030 každoročne o 2,2 percenta menší v porovnaní s alternatívou, že by krajina zostala členom EÚ. Uviedol to v pondelok britský think tank Open Europe. Takýto nepriaznivý vývoj by nastal v prípade, že by sa Británii, ktorá by už nebola členom EÚ, nepodarilo s úniou dosiahnuť dohodu o voľnom obchode a zároveň by neliberalizovala zahraničný obchod so zvyškom sveta.
Najoptimistickejším scenárom pre Britániu by bola situácia, v ktorej by mala dohodu o voľnom obchode s EÚ, uskutočnila by veľmi ambicióznu dereguláciu svojej ekonomiky a takmer úplne by zliberalizovala zahraničný obchod so zvyškom sveta. Výsledkom by bolo to, že HDP krajiny by bol v roku 2030 o 1,6 percenta väčší, ako v prípade, že by zostala členom EÚ. Znamenalo by to však, že britskí pracujúci by čelili vyššej konkurencii zo strany takzvaných nízkonákladových krajín. Najpravdepodobnejším scenárom však podľa Open Europe je to, že britský HDP by bol trvalo o 0,8 percenta menší, ak by Veľká Británia uzavrela komplexnú obchodnú dohodu s EÚ, ale neurobila by nič iné.
Britská Konzervatívna strana sľubuje, že ak v máji tohto roka zvíťazí vo voľbách, uskutoční do konca roku 2017 referendum o tom, či krajina má zostať členom EÚ. Strana sa takto snaží neutralizovať príťažlivosť protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), ktorá zastáva odmietavý postoj k EÚ. Labouristická strana je stúpenkyňou EÚ, ale chce reformu jej inštitúcií, liberálni demokrati, ktorí sú teraz vo vládnej koalícii s konzervatívcami, sú rozhodnými stúpencami EÚ.