Sobota2. november 2024, dnes je Pamiatka zosnulých,

USA totálne menia stratégiu, dokazuje armádny dokument: Príprava na III. svetovú vojnu!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: archív)

WASHINGTON – Američania predstavili revolúciu v armáde. V oficiálnom dokumente sa píše, že treba sa pripraviť na ozbrojené konflikty po celom svete. Nestačí iba disponovať väčším počtom tankov, treba zmeniť myslenie. Napätie vo svete stúpa a nevylučujú ani stret, ktorý by viedol ku globálnemu konfliktu. V 21. storočí sú pre Američanov najväčší súperi Čína a Rusko.

Je čas na zmenu. Americká armáda sa musí prispôsobiť novým svetovým podmienkam, preto chystá revolúciu v organizácii vojenských zložiek. „Jednou z vecí, ktorá sa zmenila vo svete, je riziko nestability a nevyhnutnosť nasadzovať naše jednotky naraz na rôznych kontinentoch v rovnakom čase,“ povedal vrchný veliteľ americkej armády Ray Odierno portálu Army Times.

V oficiálnom dokumente s názvom „Víťazstvo v komplexnom svete“ (Win in a complex world) spomínajú, že koncept tankových bojov plánovaný ešte v 80-tych rokoch proti Sovietskemu zväzu, zastaral. V októbri preto armáda predstavila nový koncept stratégie výcviku vojakov, plánovanie dlhodobých cieľov či nákupu modernej techniky.

„Musíme byť oveľa viac flexibilnejší, aby sme mohli vykonávať viacero menších operácií naraz. Nesústrediť sa iba na jeden veľký cieľ. Musíme byť pripravení zasiahnuť kdekoľvek na svete,“ tvrdí Odierno.

Prakticky ide o revolúciu v armáde. Starý koncept zohľadňoval podmienky studenej vojny medzi štátmi NATO a Sovietskym zväzom. V tomto stave boli podmienky statické. Vedeli ste, kto je váš súper, kde by mohol udrieť a kedy. V dnešnom svete to už neplatí. Nebezpečenstvo hrozí odvšadiaľ.

Vojaci sa musia naučiť operovať v komplexnom svete – na zemi, mori, vzduchu a kyber priestore. To platí aj o iných zložkách armády, ktoré musia vedieť lepšie spolupracovať. „Žijeme v komplexnom svete,“ povedal pre portál David Perkins z veliaceho a tréningového centra TRADOC vo Virgínii.

Prostredie, v ktorom bude armáda operovať, je neznáme. „Nepriateľ je neznámy, miesto je neznáme a bojujúce strany sú neznáme,“  píše sa v dokumente. Ich najväčšími konkurentmi v 21. storočí by mali byť Čína a Rusko.

Nová stratégia sa týka predovšetkým zmeny myslenia armády. Bojové akcie nebudú prebiehať len na frontovej línii. „Môžete vyhrať aj bez boja, ale nemôžete vyhrať, keď nie ste pripravení bojovať,“ dodáva Perkins.

Pred štyridsiatimi rokmi potrebovali Američania silné tanky alebo vrtuľníky, aby sa vyrovnali hrubej sile Sovietov. Dnes už to nie je len o materiálnej výhode, potrebujete lepšie technológie a technickú zdatnosť.

V dokumente spomínajú päticu cieľov. Všetky sa týkajú väčšej flexibilnosti, adaptácie a prispôsobovaniu novým podmienkam. Podľa odborníka musia byť americkí vojaci vždy o krok vpred, než ich protivníci. Ako príklad uvádza najnovšie problémy s ebolou v Afrike. V krízových oblastiach sa nachádza asi 3200 vojakov, vôbec neboli cvičení na tieto problémy, ale musia ich jednoducho zvládnuť.

Zmeniť koncept stratégie armády sa zakladá na skúsenostiach minulých 13 rokov, najmä po zážitkoch z Afganistanu či Iraku. Nepriatelia z radov teroristov sa permanentne zlepšujú a rýchlo reagujú na meniace sa podmienky. A presne to isté musia spraviť Američania, keď chcú uspieť.

Kritici sa okamžite ozvali s námietkou, že Amerika si touto stratégiou buduje cestu k rozpútaniu tretej svetovej vojny. Spojené štáty sa bránia, že musia byť pripravení na ohrozenie národnej bezpečnosti.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu