EDGARTOWN - Americký prezident Barack Obama odsúdil dnes militantov z organizácie Islamský štát (IS), ktorí surovo popravili amerického novinára. Nazval ich "rakovinovým nádorom" a ich ideológia je podľa neho úpadková.
"Celý svet je brutálnou vraždou Jamesa Foleyho zhrozený," uviedol Obama podľa agentúry AP deň po tom, ako militanti z IS zverejnili videonahrávku, na ktorej jeden z členov tejto organizácie odrezal Foleymu hlavu.
"Nijaký spravodlivý boh by to, čo urobil IS, neschválil, ich ideológia je úpadková. Foleyho smrť oplakáva celá Amerika a modlí sa za všetkých ostatných Američanov, ktorí nemôžu byť so svojimi rodinami," uviedol ďalej Obama, ktorý pred novinárov predstúpil vo svojom dovolenkovom sídle na ostrove Martha's Vinyard.
Sunnitskí militanti z IS, ktorí od júna dobyli rozľahlé územia na severe Iraku, chceli zverejnením videozáznamu Foleyho popravy varovať Washington, aby zastavil letecké útoky v Iraku. Podľa Obamových slov však budú Spojené štáty aj naďalej robiť všetko, "čo robiť musia, aby chránili svojich občanov".
V podobnom duchu sa k Foleyho vražde vyjadril aj britský premiér David Cameron, ktorý podľa agentúry Reuters povedal, že džihádista na videozázname je pravdepodobne britský občan, ale jeho totožnosť zatiaľ nie je známa.
"Tú osobu na videu sme zatiaľ neidentifikovali, ale podľa toho, čo sme videli, je čoraz pravdepodobnejšie, že ide o britského občana. A to je nesmierne šokujúce," povedal novinárom britský premiér.
Austrália a Indonézia varujú pred Islamským štátom
Austrálsky premiér Tony Abbott dnes varoval, že organizácia Džamáa islámíja (JI) so sídlom v Indonézii, ktorá stojí aj za bombovými útokmi na Bali z roku 2002, podporuje militantné zoskupenie Islamský štát (IS). Ten vyhlásil kalifát v častiach Iraku a Sýrie, pripomenula tlačová agentúra DPA.
"To naznačuje, že aj v našom regióne sa môže zvýšiť činnosť teroristov," povedal Abbott novinárom v Melbourne. Abbott uviedol, že Austrália nadviaže s Indonéziou intenzívnu spoluprácu v oblasti bezpečnosti.
Indonézsky prezident Susilo Bambang Yudhoyono medzitým odsúdil Islamský štát v interview, zverejnenom v austrálskych novinách. "Je to šokujúce. Vymkýna sa to spod kontroly," povedal prezident v súvislosti s brutálnou popravou amerického novinára Jamesa Foleyho, ktorému militanti z IS odrezali hlavu.
"Nebudeme to tolerovať, v Indonézii zakážeme ISIS," informoval, pričom uviedol skratku predchádzajúceho názvu bojovníkov. Kroky Islamského štátu sú pre islam "potupou," dodal.
Indonézia je s 230 miliónmi obyvateľov štvrtým najľudnatejším štátom sveta a zároveň štátom s najväčším počtom moslimov na svete, ktorí tam tvoria väčšinu. Džamáa islámíja je aktívna v juhovýchodnej Ázii a má cieľ vytvoriť islamský štát na území Indonézie, južného Thajska, Malajzie a južných Filipín.
Interpol vyzval svet, aby reagoval na extrémistov z Islamského štátu
Medzinárodná policajná organizácia Interpol dnes vo vyhlásení uviedla, že poprava amerického novinára uneseného v Sýrii ukazuje nutnosť zorganizovať koordinované medzinárodné úsilie proti obrovskému prúdu zahraničných bojovníkov, ktorí sa pridávajú k islamským extrémistom na Blízkom východe.
Interpol uviedol, že smrť novinára Jamesa Foleyho dokazuje "zvrhlosť" zoskupenia militantov Islamský štát (IS) v Sýrii a Iraku a "ešte viac zdôrazňuje súčasnú kritickú situáciu nevinných ľudí v celom regióne".
Interpol, so sídlom vo Francúzsku, má obzvlášť obavy z toho, že muž, ktorý sa objavil na videu zachytávajúcom Foleyho smrť, môže byť Brit. Interpol uviedol, že táto skutočnosť zdôrazňuje "nutnosť mnohostrannej reakcie voči hrozbe terorizmu, ktorú predstavujú zahraniční bojovníci cestujúci do konfliktných oblastí na Blízkom východe".
K militantným bojovníkom v Sýrii a Iraku sa pridalo vyše 1000 radikálov z Európy, pripomenula tlačová agentúra AP.
Senátor McCain žiada výrazné vystupňovanie leteckých útokov
Republikánsky John McCain vyzval dnes na výrazné vystupňovanie útokov amerických vzdušných síl na ciele militantnej organizácie Islamský štát(IS), pričom dodal, že útoky by sa mali rozšíriť aj na územie Sýrie.
McCain pre agentúru Reuters povedal, že poprava amerického novinára militantmi z IS by pre prezidenta Obamu mala predstavovať bod obratu v rozhodovaní o tom, akú postoj k tejto skupine zaujať.
"V prvom rade je potrebné výrazne vystupňovať letecké útoky. A tieto útoky treba preniesť aj do Sýrie," uviedol v telefonickom rozhovore McCain.
O videozázname, na ktorom je zachytená brutálna poprava amerického novinára Jamesa Foleyho, McCain povedal: "Myslím, že nemožno pochybovať o tom, že toto strašné video zverejnené na internete Američanmi otrasie. Týmto sa jednoznačne odhalila brutálna povaha tejto organizácie".
McCain ďalej uviedol, že útoky na ciele IS v Sýrii sú nevyhnutné, pretože militanti sa v júni v irackom meste Mósul zmocnili bojových prostriedkov, ktoré presťahovali do svojich enkláv v Sýrii.
"Musíme ich poraziť, nie zastaviť," dodal McCain. Senátor za štát Arizona taktiež poznamenal, že Spojené štáty by mali vyzbrojiť irackých Kurdov, ktorí na severe Iraku zvádzajú pozemné boje s islamistami, a zároveň sprostredkovať zmierenie medzi šiitskými a sunnitskými moslimami.