WASHINGTON - Spojené štáty sú hlboko znepokojené v súvislosti s vlnou násilia v Iraku a americký prezident Barack Obama je pripravený "bezodkladne prijať kľúčové rozhodnutia". Podľa agentúry Reuters to dnes uviedol šéf diplomacie USA John Kerry.
"Sme nesmierne znepokojení tým, čo sa deje v Iraku," povedal Kerry počas brífingu s austrálskym premiérom Tonym Abbotom vo Washingtone. Zároveň dodal, že Spojené štáty sú v priamom kontakte s irackým premiérom Núrím Málikím i ďalšími irackými lídrami. Ide o prvé verejné vyjadrenie Kerryho k najnovšej vlne násilia v Iraku, pripomína Reuters.
Americký viceprezident Joe Biden dnes Málikímu povedal, že Spojené štáty sú pripravené zintenzívniť a zvýšiť bezpečnostnú podporu a spoluprácu s Irakom, uviedol vo vyhlásení Biely dom.
Biden v telefonickom rozhovore s Málikím zároveň vyjadril solidaritu USA s Irakom v jeho boji proti vzbúrencom, ktorí na severe krajiny v uplynulých dňoch rozpútali vlnu násilia a obsadili druhé najväčšie iracké mesto Mósul.
Amerických občanov evakuujú kvôli zlej bezpečnostnej situácii
Americkí kontraktori, ktorí v Iraku pôsobia v súvislosti s vojenskými dodávkami USA do krajiny, sú dočasne zo svojich spoločností premiestňovaní vzhľadom na obavy o bezpečnosť v krajine. Podľa agentúry Reuters to dnes uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí.
Jeho hovorkyňa Jen Psakiová nespresnila, koľko amerických občanov bolo premiestnených, ani miesto, kde sa v súčasnosti nachádzajú.
Americká zbrojárska spoločnosť Lockheed Martin vo štvrtok informovala, že zhruba 25 jej zamestnancov evakuovali z oblasti Balád na severe Iraku v rámci rozsiahlejšieho úsilia o zaistenie ich bezpečnosti, píše Reuters.
Spoločnosť prostredníctvom svojho hovorcu Michaela Reina uviedla, že zamestnanci v krajine spolupracujú s irackými vzdušnými silami v súvislosti príprav na odovzdanie prvých z celkového počtu 36 stíhačiek F 16, ktoré by do Iraku mali byť dodané neskôr v priebehu tohto roka.
Podľa Reina je príliš predčasné odhadovať, či situácia v krajine spôsobí odklad dodania stíhačiek. "Táto situácia sa vyvíja," podotkol.
Vlna násilia eskalovala počas uplynulých niekoľko dní na severe Iraku, kde sunnitskí ozbrojenci obsadili druhé najväčšie iracké mesto Mósul, pričom sa priblížili aj k ďalším mestám. Vo štvrtok tiež obkľúčili najväčšiu ropnú rafinériu v krajine pri meste Bajdží.
USA zvažujú všetky možnosti okrem vyslania pozemných síl
Americký prezident Barack Obama dnes uviedol, že zvažuje všetky možnosti, ako by mohol pomôcť irackej vláde potlačiť vzmáhajúce sa povstanie militantných islamistov.
Na otázku, či Spojené štáty uvažujú o použití bezpilotných lietadiel alebo iných prostriedkov na potlačenie povstania džihádistov v Iraku Obama odpovedal "Nič nevylučujem".
Šéf Bieleho domu ďalej uviedol, že v Iraku je nutné podniknúť okamžité krátkodobé kroky, ktoré možno vykonať iba vojensky a dodal, že Spojené štáty zasiahnu vojensky v prípade, že budú ohrozené ich národnobezpečnostné záujmy.
Hovorca Bieleho domu Jay Carney však neskôr Obamov výrok spresnil a uviedol, že Spojené štáty v prípade Iraku naozaj uvažujú o všetkých alternatívach okrem nasadenia pozemných síl.
Obama pred novinárov predstúpil v Bielom dome, kde privítal austrálskeho premiéra Tonyho Abotta. Predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, republikán John Boehner dnes vyhlásil, že Obama "drieme", zatiaľ čo teroristi obsadzujú iracké mestá a postupujú smerom na Bagdad.
O prehlbujúcej sa bezpečnostnej kríze v Iraku hovoril dnes s irackým premiérom Núrím Málikím aj americký viceprezident Joe Biden. Podrobnosti ich telefonického rozhovoru však neboli bezprostredne po jeho skončení známe.
Agentúra AP s odvolaním sa na nemenované zdroje z prostredia Obamovej administratívy uviedla, že Spojené štáty začali evakuovať svojich občanov z Iraku. Zo základne Balad severne od Bagdadu, ležiacej v sunnitmi obývanej oblasti, už údajne odleteli tri lietadlá s Američanmi.
Nemecko dnes vyzvalo svojich občanov, aby okamžite opustili islamistami ohrozované provincie iracké provincie Anbár, Ninive a Saláhaddín. Rezort diplomacie v Berlíne súčasne odporučil nemeckým občanom, aby dočasne odišli aj z metropoly Bagdad. Ministerstvo vyjadrilo znepokojenie i s aktuálnou situáciou v provinciách Dijála a Kirkúk.
Na krízu v Iraku reagoval aj šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius, ktorý uviedol, že Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) ohrozuje suverenitu Iraku a... predstavuje závažnú hrozbu pre stabilitu v regióne. "Medzinárodné spoločenstvo musí na túto situáciu rozhodne zareagovať," dodal Fabius.