Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Sunnitskí militanti obsadili dva hraničné priechody do Jordánska a Sýrie

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BAGDAD - Sunnitskí militanti v Iraku obsadili v nedeľu dva hraničné priechody - jeden do Jordánska a jeden do Sýrie, informovala dnes agentúra AP.

Nemenovaní irackí predstavitelia uviedli, že ide o jordánsko-iracký priechod Turajbíl a sýrsko-iracký priechod al-Walíd. Militanti ich obsadili po tom, čo odtiaľ vytlačili vládne jednotky. 

Obsadenie priechodov prišlo po tom, čo islamistickí militanti od piatka ovládli štyri mestá vo väčšinovej sunnitskej provincii Anbár; kde už od januára majú kontrolu nad mestom Fallúdža a provinčným hlavným mestom Ramádí.

Bojovníci organizácie Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) a ich spojenci z ďalších skupín získali v Anbáre kontrolu nad mestami Rutba, Káim, Ráwa a Ana; pričom v nedeľu po rýchlom postupe obsadili aj mesto Hadísa.

Rýchly postup militantov smerom k Hadíse, kde sa nachádza druhá najväčšia vodná elektráreň v krajine, viedol k vyslaniu vyše 2000 irackých vojakov do okolia strategickej priehrady. Zničenie priehrady v meste Hadísa by výrazne poškodilo dodávky elektriny v krajine a spôsobilo veľké záplavy.

Sýrski povstalci verbujú do svojich jednotiek aj tínedžerov 

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že povstalecké frakcie v Sýrii do svojich radov verbujú tínedžerov vo veku okolo 15 rokov, aby bojovali v občianskej vojne, ktorá v krajine trvá už štvrtý rok.

Human Rights Watch v novej, 31-stranovej správe uvádza, že maloletých do svojich oddielov prijímajú povstalecké frakcie rôznej ideologickej orientácie. Využívajú ich potom ako vojakov, ostreľovačov, stráže, špiónov, zdravotníckych asistentov či pomocníkov v oblasti logistiky.

V New Yorku sídliaca organizácia tvrdí, že extrémistické islamistické skupiny, vrátane organizácie Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL), ktorá vznikla ako odnož siete al-Káida, získava deti aj ponukou bezplatnej školskej dochádzky, ktorá zahŕňa aj výcvik používania zbraní. HRW tvrdí, že ISIL deti vysiela aj na samovražedné misie.

Human Rights Watch v tejto súvislosti vyzvala všetky ozbrojené frakcie v Sýrii, aby zakázali nábor a využívanie detí v konflikte.

Ten sa začal v januári roku 2011 vlnou protestov proti vláde prezidenta Bašára Asada a jedinej politickej strane Baas, ktoré nadviazali na revolúcie v arabských krajinách, známe ako arabská jar. Protesty však prerástli do dlhotrvajúceho násilia a bojov medzi ozbrojenými protivládnymi silami a armádou, ktoré si podľa OSN vyžiadali už vyše 100.000 obetí a sú OSN označované aj ako občianska vojna. Kvôli konfliktu svoju vlasť opustili tisíce Sýrčanov, ktorí sa usadili v utečeneckých táboroch v susedných krajinách, ako aj v niektorých európskych štátoch. Situáciu v Sýrii komplikujú aj vnútorné rozbroje v rámci tábora povstalcov a rastúci vplyv radikálnych islamistov, napríklad z organizácie ISIL.

Sunnitské kmene kontrolujú dôležitý hraničný priechod s Jordánskom 

Sunnitské kmene prevzali kontrolu nad hraničným priechodom medzi Irakom a Jordánskom po tom, ako sa iracká armáda stiahla z oblasti po boji s povstalcami. Informovala dnes o tom tlačová agentúra Reuters.

Dôležitý hraničný priechod Turbail v západoirackej provincii Anbár sa tak v nedeľu večer dostal do rúk predstaviteľov kmeňov, uviedli nemenované zdroje z irackej a jordánskej tajnej služby.

Sunnitskí militanti v Iraku cez víkend obsadili aj dôležité hraničné priechody hranice so Sýriou, čím posilnili svoje zásobovacie cesty.

Najmenej 57 ľudí prišlo dnes o život pri zrážkach medzi irackými policajnými jednotkami a militantami, ktorí napadli konvoj s prevážanými väzňami v irackom meste Hilla.

K zrážkam došlo 100 kilometrov južne od Bagdadu. O život prišlo 50 väzňov, sedem útočníkov a traja policajti utrpeli zranenia, píše agentúra DPA.

Hnutie Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) obsadzuje v Iraku čoraz viac územia. Na návštevu Bagdadu dnes neočakávane prišiel americký minister zahraničných vecí John Kerry, aby diskutoval o situácii v krajine, kde sa rozrastá povstanie.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu