BRATISLAVA/LONDÝN - Britské noviny Guardian na základe porovnania údajov s inými európskymi médiami vytvorili prehľadné fakty o tom, čo sa od prvej svetovej vojny zmenilo v piatich najznámejších štátoch na našom kontinente. O míľové kroky sa posunula najmä dĺžka ľudského života, ktorá v tom čase predstavovala iba okolo 50 rokov. Výpovednú hodnotu však majú aj ďalšie zaujímavé informácie.
Všetkým je jasné, že Európa prešla od roku 1914 rozsiahlymi sociálnymi a ekonomickými zmenami, ktoré je však iba veľmi ťažko kvantifikovať. Guardian sa preto spolu s denníkmi Süddeutsche Zeitung, El País, La Stampa, Gazeta Wyborcza a Le Monde pokúsil zhromaždiť relevantné údaje, ktoré zosumarizoval do nasledujúcich infografík.
Armáda
Absencia priameho ohrozenia viedla väčšinu európskych krajín k zníženiu veľkosť svojich stálych ozbrojených síl. V Nemecku sa za 100 rokov stav armády zmenšil o 96 %, vo Veľkej Británii o 89 %, ale napríklad v Taliansku sa armáda rozrástla o 20 %.
Populácia
Napriek tomu, že si prvá svetová vojna vyžiadala mnoho miliónov obetí, po jej skončení nasledoval doslova populačný boom. Najväčší zaznamenalo oproti roku 1914 Španielsko, a to až o 57 %. Veľká Británia o 45 %, Francúzsko a Taliansko o 36 % a 38 %.
Počet detí
Nárast počtu detí nie je iba dôsledkom nedávnej migrácie do Európy. Má síce svoj význam, ale to ešte nič nemení na fakte, že počet narodených detí na 1000 obyvateľov v Európe od roku 1914 dramaticky vzrástol.
Dlhší život
Každý ďalší rok od vypuknutia vojny znamenal pre priemerného Európana predĺženie života o takmer štyri mesiace. Hranica dlhovekosti sa tiež posunula. Zatiaľ čo Francúzi prežili v roku 1914 svojich britských susedov o viac ako dva roky, teraz sú na koni najmä Španieli a Taliani.