Piatok15. november 2024, meniny má Leopold, zajtra Agnesa

Intervencia v Sýrii: Obamovi sa páči ruský návrh, Kerry ustúpiť nemieni

Barack Obama
Barack Obama (Zdroj: SITA)

WASHINGTON - Prezident USA Barack Obama v pondelok v sérii televíznych rozhovorov povedal, že návrh Ruska na umiestnenie sýrskych chemických zbraní pod medzinárodnú kontrolu by mohol znamenať veľký prielom, ak je mienený vážne. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Toto by potenciálne mohol byť významný prielom... Ale musíme byť skeptickí, pretože toto nie je ako sme ich videli fungovať počas posledných dvoch rokov," uviedol Obama v rozhovore pre NBC News.

Prezident povedal, že prešiel s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na stretnutí v Rusku minulý týždeň možnosť návrhu pre Sýriu, aby sa vzdala kontroly nad svojimi zásobami chemických zbraní v prospech medzinárodných orgánov.

Ak to Sýria urobí, "absolútne" by to znamenalo, že by sa odmlčal akýkoľvek americký vojenský útok, uviedol Obama v programe ABC News. 

Obama poskytol v pondelok rozhovory šiestim americkým televíznym staniciam v snahe dosiahnuť, aby mu Kongres schválil zakročiť voči Sýrii v reakcii na útok chemickými zbraňami z 21. augusta, ktoré zabili vyše 1400 ľudí. 

Vzhľadom na to, že je podľa prieskumov americká verejnosť ostro proti vojenskej intervencii v Sýrii, Biely dom robí všetko pre to, aby získal súhlas Kongresu. Organizuje informatívne schôdzky pre poslancov a vysiela vysokých štátnych predstaviteľov na rozhovory do rozhlasu a televízie.

Prezident Obama má v pláne osloviť Američanov dnes večer (tj. utorok večer) a mal by hovoriť so senátormi oboch strán, republikánmi i demokratmi, na Capitol Hille počas dňa.

Obama pre CNN zdôraznil, akékoľvek diplomatické snahy o vyriešení sýrskej krízy musia byť vážne a nie iba pokusom o získanie času. "Musíme zachovať tento nátlak, a to je dôvod, pre ktorý budem zajtra hovoriť k národu o tom, prečo je toto tak dôležité." 

Návrh Ruska by mohol uľahčiť Obamovi získanie súhlasu Kongresu pre použitie sily v Sýrii, povedali v pondelok dvaja vplyvní senátori, John McCain a Lindsey Graham.

Vodca senátnej väčšiny Harry Reid náhle odstúpil od plánov usporiadať v stredu skúšobné hlasovanie o rezolúcii autorizujúcej vojenský útok na Sýriu.  

Agentúra Reuters uviedla, že situácia je premenlivá, osobitne keď sa teraz Rusko pokúša pomôcť nájsť možnosť, ako by sa Sýria mohla vyhnúť americkej vojenskej operácii.

Obama v televízii varoval, že prielom v kontrole sýrskych chemických zbraní by nevyriešil občiansku vojnu v krajine, ale vyriešenie obáv zo zbraní bez použitia sily by bolo vítané, povedal.

"Ak môžeme dosiahnuť tento obmedzený cieľ bez pristúpenia k vojenskej akcii, dal by som tomu prednosť," povedal televízii CNN. Dodal, že sa ešte nerozhodol, či uskutoční vojenskú akciu, ak by Kongres jeho návrh neschválil.

Obama v pondelok hovoril telefonicky o možných odpovediach na použitie chemických zbraní v Sýrii s kanadským premiérom Stephenom Harperom, informoval Biely dom. V komuniké zdôraznil, že USA "naďalej vyzývajú na silnú medzinárodnú odpoveď, aby sa posilnil zákaz použitia chemických zbraní a poslala jasná správa, že tento druh zverstva sa nesmie nikdy opakovať".

Kerry sa vzdať nemieni

Americký minister zahraničných vecí John Kerry povedal svojmu ruskému kolegovi Sergejovi Lavrovovi, že jeho slová, podľa ktorých by sa Sýria mohla vyhnúť americkému útoku, ak by odovzdala medzinárodnému spoločenstvu všetky svoje chemické zbrane - a to do jedného týždňa, boli rečníckym obratom a neboli mienené ako návrh. Reportérom, vracajúcim sa z Londýna s Kerrym, to dnes povedal vysoký americký predstaviteľ, ktorého citovala agentúra Reuters.

Kerry vyjadril tiež "vážny skepticizmus", keď Lavrov navrhol, že túto myšlienku preskúma. Povedal, že USA by sa zaoberali akýmkoľvek serióznym návrhom, ale to by nebol dôvod na spomalenie snáh Bieleho domu získať súhlas Kongresu s použitím sily proti Sýrii.

Hlasovať sa bude už čoskoro

Líder demokratickej väčšiny v americkom Senáte Harry Reid dnes oznámil, že senátori budú stredu hlasovať len o tom, či začnú zvažovať rezolúciu o Sýrii.

Rezolúcia, ktorá má povoliť administratíve prezidenta Baracka Obamu limitované útoky voči Sýrii, potrebuje v 100-člennom Senáte 60 hlasov, aby sa prekonali očakávané procedurálne prekážky. V súčasnosti nie je podľa agentúry Reuters vôbec isté, či rezolúcia takúto podporu dostane.

Reid, snažiaci sa získať senátorov, uviedol, že zostať bokom nie je postoj, ktorý v minulých rokoch urobil zo Spojených štátov najvýznamnejšiu krajinu sveta, a neurobí ich to lepším národom ani v budúcnosti.

Bývalá americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová uviedla, že akékoľvek kroky Sýrie na odovzdanie chemických zbraní pod medzinárodnú kontrolu by boli "významným krokom".

Clintonová sa tak vyjadrila po dnešnom stretnutí s Obamom. Biely dom požiadal Kongres, aby schválil vojenský útok, ktorý má potrestať sýrsku vládu za použitie chemických zbraní. Podľa nového návrhu by však Sýria mala odovzdať svoje chemické zbrane medzinárodnému spoločenstvu, aby sa vyhla útoku, uviedla AP.

Exministerka ocenila súčasného šéfa americkej diplomacie Johna Kerryho a ruskú vládu za to, že sa začalo o návrhu hovoriť. Dodala, že svet musí v súvislosti so sýrskou hrozbou chemických zbraní konať tak rýchlo a komplexne, ako sa len dá.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu