TOKIO - Zo zničenej reaktorovej budovy v japonskej atómovej elektrárni Fukušima začala v noci nadnes stúpať para. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na prevádzkovateľa elektrárne.
"Je možné, že sa do reaktorovej budovy dostal dážď a padal na primárnu tlakovú nádobu, ktorá je horúca, a vyparovanie spôsobilo vznik pary," oznámila elektrárenská spoločnosť Tepco.
Predstavitelia firmy však ubezpečili, že nedošlo k zvýšeniu úrovne rádioaktivity v okolí elektrárne, poškodenej pri zemetrasení a následnom cunami z 11. marca marca 2011. Príčiny úniku pary z reaktorovej budovy č.3 objasní až ďalšie vyšetrovanie.
Každý reaktor je uzavretý v primárnej tlakovej nádobe vyrobenej z hrubej odolnej ocele, ktorá je hlavnou bariérou proti prípadnému úniku rádioaktívneho žiarenia.
Vlny cunami čiastočne zničili vo Fukušime tri reaktory, čo spôsobilo únik rádioaktivity do atmosféry, pôdy a morskej vody. Išlo o najhoršiu jadrovú katastrofu po havárii v elektrárni Černobyľ na Ukrajine z apríla 1986.
Spoločnosť Tepco čelí pri snahách o stabilizáciu odstavenej elektrárne Fukušima-1 dlhodobým komplikáciám vrátane opakovaných únikov rádioaktívnej vody.