LONDÝN – Britská metropola Londýn bude v stredu dejiskom veľkolepého pohrebu zosnulej expremiérky Margaret Thatcherovej. Hlavným bodom príprav bolo zaistenie bezpečnosti s cieľom bezproblémového priebehu celého smútočného podujatia.
Polícia sa obáva najmä možných pokusov o narušenie obradu zo strany odporcov zosnulej líderky, ktorá dodnes polarizuje britskú verejnosť. Najcitlivejším bodom bude prevoz rakvy centrom Londýna. Muži zákona preto uzavrú ulice v úzkom centre a na niektorých zastávkach nebude premávať metro. Na vybraných miestach cesty s rakvou budú pripravené zásahové sily. Polícia sa navyše spolieha aj na spoluprácu s občanmi, od ktorých žiada, aby ju upozornili na potenciálnych narušiteľov obradu. Okrem krajných ľavičiarov to môžu byť írski republikáni usilujúci sa o nezávislosť Severného Írska od vlády v Londýne. V roku 1984 sa dokonca pokúsili o atentát na Thatcherovú, ktorá odmietala s nimi komunikovať.
Na stredajšiu poslednú rozlúčku pozvali do Londýna vyše 2000 hostí z celého sveta. Podľa zverejneného zoznamu dostali pozvánku napríklad všetci žijúci prezidenti USA, bývalá americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová, kanadský premiér Stephen Harper, šéf Európskej komisie José Manuel Barroso, zástupcovia britskej politickej scény, šoubiznisu či médií. Viaceré osobnosti z čias studenej vojny ako bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov, niekdajší nemecký kancelár Helmut Kohl či vdova po americkom exprezidentovi Ronaldovi Reaganovi Nancy však pre oslabené zdravie do Londýna neprídu. Nezúčastní sa ani argentínska prezidentka Cristina Kirchnerová, ktorá pozvánku nedostala. Na pohrebe expremiérky bude prítomná aj britská kráľovná Alžbeta II., ktorá pritom na pohreby politikov zásadne nechodí - naposledy urobila výnimku po smrti expremiéra Winstona Churchila v roku 1965.
Bývalá britská premiérka zomrela minulý pondelok vo veku 87 rokov. Thatcherová, prezývaná aj Železná lady, pôsobila na čele britskej vlády v rokoch 1979 až 1990. Stala sa tiež prvou ženou na tomto poste v britskej histórii. Počas 11-ročného pôsobenia na čele britskej vlády sa jej podarilo stabilizovať ekonomiku krajiny a v spolupráci s americkým prezidentom Ronaldom Reaganom vrátila Londýn do pozície jedného z lídrov medzinárodného spoločenstva. Vo svojej vlasti mala však množstvo odporcov najmä z radov tých, ktorí jej reformy označovali za antisociálne.