BUDAPEŠŤ – Domácu väzbu Lászlóa Csatáryho, ktorý je podozrivý z vojnových zločinov, Budínsky ústredný obvodný súd predĺžil rozhodnutím zo dňa 16. augusta 2012. Súd o tom dnes informoval tlačovú agentúru MTI s poznámkou, že Csatáryho stíha z vojnového zločinu Budapeštianska vyšetrovacia hlavná prokuratúra.
V zmysle verdiktu súdu, ktorý nenadobudol zatiaľ právoplatnosť, potrvá domáca väzba najdlhšie do 18. novembra. Prokuratúra podozrieva Csatáryho z vojnového zločinu týrania ľudí, za ktorý môže byť potrestaný až doživotným väzením, píše sa vo vyhlásení oddelenia pre tlač a medzinárodné vzťahy Tribunálu hlavného mesta.
MTI v utorok 21. augusta ešte informovala, že súd nepredĺžil Csatáryho domácu väzbu, pričom stanovených 30 dní väzby vypršalo koncom minulého týždňa. Maďarská prokuratúra 22. septembra nariadila na základe žaloby jeruzalemskej kancelárie Centra Simona Wiesenthala (SWC) vyšetrovanie v kauze vojnového zločinu v Košiciach z roku 1944.
Maďarská polícia 97-ročného muža zadržala 18. júla; Budínsky ústredný súd v ten istý deň nariadil domácu väzbu podozrivého. Csatáry podľa SWC zohral kľúčovú úlohu pri deportácii 300 židov z Košíc na Ukrajinu, kde z nich takmer väčšinu v lete 1941 v meste Kamenec Podolský povraždili, a čelí aj obvineniu z pomoci pri organizovaní deportácií približne 15.700 židov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime v roku 1944.
Csatáry bol v tom čase ako vysoký policajný funkcionár a úradník maďarskej okupačnej správy v Košiciach veliteľom zberného tábora. Po vojne ušiel do Kanady, ktorá ho zbavila kanadského občianstva až v roku 1997.