WASHINGTON - Viac než polovica detí, ktoré sa v roku 2011 narodili v USA, pochádza z rasových a etnických menšín. Ukázalo to nové sčítanie obyvateľstva, podľa ktorého sa ich vlani prvýkrát narodilo viac ako detí z belošskej populácie.
V 12-mesačnom období, ktoré sa skončilo júlom 2011, sa narodilo 2,02 milióna detí menšinového pôvodu. Z celkového počtu novorodencov v tomto období to bolo 50,4 percenta v porovnaní s 37 percentami v roku 1990.
Nové sčítanie obyvateľstva naznačilo, že rast populácie prisťahovalectvom sa v roku 2011 po desaťročiach spomalil a v dôsledku dlhodobo slabšej ekonomiky sa výrazne mení rasové zloženie obyvateľstva, do Spojených štátoch prichádza čoraz menej hispáncov.
Menšinová populácia v USA vlani, po vyššom náraste hispánskeho obyvateľstva v roku 2010 ako sa očakávalo, naďalej rástla. Narástla o 1,9 percenta na 114,1 milióna obyvateľov, čo je 36,6 percenta z celej americkej populácie.
Prudko sa však spomalil ročný prírastok obyvateľstva hispánskeho a ázijského pôvodu - na približne dve percentá vlani, čo je polovica prírastku v roku 2000 a vôbec najnižšia úroveň za vyše desaťročie. Rast černošského obyvateľstva zostal na rovnakej, jednopercentnej úrovni. Vzhľadom na dlhodobý pokles imigrácie sa demografi domnievajú, že rast hispánskej populácie v USA už má zrejme svoj vrchol za sebou.