ŽENEVA - Obdobie rokov 2002 až 2011 bolo najteplejším doteraz zaznamenaným desaťročím, informovala dnes Svetová meteorologická organizácia (WMO) sídliaca v Ženeve.
Tento rok bude pravdepodobne desiatym najteplejším zaznamenaným rokom. Došlo totiž k jednej z najväčších odchýlok v systéme morského prúdenia - El Niňo. To sa prejavilo po celej zemeguli.
El Niňo vzniká, ak je stredná a východná časť Tichého oceánu nezvyčajne chladná. Práve tento jav dávajú odborníci do súvislosti s nedávnymi povodňami v Thajsku, ako aj so suchom vo východnej Afrike a na juhu Spojených štátov.
V Rusku sa teploty dostali najvyššie nad dlhodobý priemer, prekročili štyri stupne nad normál. Naopak, v Austrálii meteorológovia zaznamenali nezvyčajne nízke teploty, uviedla WMO.
Správu WMO zverejnili práve v čase, keď sa na klimatickom summite OSN v juhoafrickom Durbane zástupcovia 190 krajín sveta snažia o celosvetovú dohodu o znižovaní emisií oxidu uhličitého.
Oxid uhličitý je považovaný za jednu z príčin globálneho otepľovania a pribúdajúcich extrémov počasia. Platnosť Kjótskeho protokolu, ktorý rieši približne 25 percent svetových emisií, vyprší v decembri 2012.
Vedci predpokladajú katastrofálne následky pre ľudstvo, ak sa teploty v najbližšom storočí zvýšia viac ako o dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnou úrovňou.