Sobota23. november 2024, meniny má Klement, zajtra Emília

Economist: Európa riskuje stratu slobody, aj Slovensko!

ilustračné foto
ilustračné foto (Zdroj: SITA)

LONDÝN - Namiesto komunizmu sa metlou východnej Európy stala korupcia. Napísal to britský týždenník The Economist, ktorý vo svojom článku nazvanom Od boľševizmu k úplatkom používa hlavne príklady z Lotyšska a Českej republiky a nezabúda ani na Slovensko. Veľká časť východnej Európy tým riskuje, že ohrozí slobodu, ktorú získala len pred 20 rokmi.

The Economist píše o "rastúcej vlne škandálov v exkomunistickej Európe a o problémoch, ba nebezpečenstve, ktorým čelia tí, kto sa im snažia postaviť". Pripomína prípad najznámejšej lotyšskej bojovníčky s korupciou Juty Strikeovej, ktorá kvôli obavám o svoju bezpečnosť musela opustiť krajinu.

"Českou vládou otriasa korupčný škandál, ktorý spája jednu politickú stranu s bezpečnostnou agentúrou. V Bulharsku sa zdá, že sú politici bezmocní proti bezostyšným pokusom zmanipulovať zákazku týkajúcu sa jadrovej elektrárne. Snahy reformovať súdny systém v Rumunsku a na Slovensku sa zastavili," uvádza týždenník.

Priznáva, že "korupcia sa ťažko meria a je v každej krajine iná". "Estónsko je čistejšie ako niektoré západoeurópske krajiny a len málo východoeurópskych krajín má horšiu povesť ako Grécko. Ale je pozoruhodné, že aj skúsení bojovníci proti korupcii sú deprimovaní," uvádza týždenník.

Podľa neho sú príčiny rôzne. "Kvôli finančnej kríze sú ľudia náchylnejší k najrôznejším skratkám. Ľudia upozorňujúci na korupciu sú zle chránení. Firmy, ktoré nie sú ochotné platiť úplatky, prehrávajú s konkurentmi, ktorí to robia - s Rusmi a čím ďalej viac s Číňanmi. Firmy sa obávajú, že keď sa korupcii postavia, príde odplata: byrokratické prenasledovanie, svojvoľné daňové požiadavky alebo prehry pri štátnych zákazkách. Vplyv Európskej únie slabne, akonáhle do nej krajina vstúpi. V skutočnosti sa miliardy eur prúdiacich z Bruselu na modernizáciu infraštruktúry a verejných služieb často stávajú zdrojom korupcie. Firmy, politici a byrokrati sa spájajú, aby manipulovali zákazky - zvyčajne beztrestne, pretože právny dohľad je slabý a voliči sa zdajú byť apatickí a cynickí," napísal The Economist.

Podľa neho aj médiá skôr všeobecne štekajú, ale málo hryzú. Dodáva, že reklamné kampane na kontrakty EÚ dávajú veľkú moc politikom a štátnym úradníkom, ktorí chcú odmeniť pre ne priaznivé spravodajstvo. V Litve je tak vraj najväčším inzerentom ministerstvo poľnohospodárstva, ktoré je len zriedka terčom kritického skúmania. Jediný investigatívny program českej verejnoprávnej televízie sa dostal pod tlak po tom, čo skúmal niektoré ohromujúce právne manévre okolo toho, ako vláda diskriminovala zahraničnú spoločnosť obchodujúcu s krvnou plazmou, dodal The Economist.

Riešení je vraj len málo. "Voliči túžia po vláde pevnej ruky, možno nejakého špióna. Ale Rusko ukazuje, že liek môže byť horší ako choroba... Len 20 rokov po tom, čo východná Európa získala slobodu, jej veľká časť riskuje, že ju ohrozí," uzavrel britský týždenník.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu