BRATISLAVA - Premiér Peter Pellegrini nekomunikoval Slovenskej národnej strane svoje podmienky k schváleniu armádnych nákupov. Povedal to v rozhovore predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko.
Šéf národniarov nerozumie Pellegriniho podmienkam, ktoré hovoria o tom, že pokiaľ NR SR neschváli Bezpečnostnú a Obrannú stratégiu SR nebudú odobrené väčšie armádne akvizície. Označil ich dokonca za politické klamstvo, pretože podľa Danka bola dohoda v koalícii o neschválení strategických dokumentov ešte od času, keď bol premiérom Robert Fico.
Zbytočný text
„To, že premiér Pellegrini niečo podmieňuje schválenou bezpečnostnou stratégiou je politické klamstvo, pretože v tejto oblasti bola dohoda od vlády Roberta Fica. Dohodli sme sa, že sa dokumenty nedostanú do parlamentu, pretože obsahujú nešťastné a zbytočné ustanovenia, ktoré vypracovalo ministerstvo zahraničných vecí pod vedením Miroslava Lajčáka. Ide o zbytočný text, ktorý nepatrí do bezpečnostnej stratégie," povedal Danko.
Na opakovanú otázku, či Pellegrini vzniesol svoje pripomienky k materiálom aj politicky, Danko povedal, že o tom počuje prvýkrát. „Oficiálne nám nikto nekomunikoval tieto podmienky. Túto vetu počujem prvýkrát," doplnil šéf SNS. Danko poukázal aj na nastavenie aktuálne platných bezpečnostných zmlúv.
Zvýšenie výdavkov na obranu nie je môj výmysel
„To, že Slovensko sa zaviazalo zvýšiť výdavky na obranu nie je môj výmysel. Je to dedičstvo po minulých vládach. A takisto, ak by sme si neobstarali vlastnú letku, v zmysle medzinárodných zmlúv by sme museli platiť spojencom za ochranu vzdušného priestoru 60 miliónov eur ročne. My sme si tie lietadlá jednoducho museli kúpiť. Čo ma však mrzí je to, že premiér stopol podporu domáceho zbrojárskeho priemyslu tým, že zastavil obstaranie transportérov 8x8," dodal Danko.
Premiér Pellegrini ešte v novembri podmienil armádne nákupy schválením spomínaných dokumentov. Podľa neho musia totiž obranné tendre nadväzovať na strategické materiály. Národniarom pritom prekážala v dokumente najmä veta o možnej bezpečnostnej hrozbe v podobe Ruskej federácie, ktorá bola do textu zapracovaná v súvislosti s udalosťami na východe Ukrajiny. Ministerstvo obrany SR pripravilo viacero veľkých projektov, no vláda o nich zatiaľ nerozhodla. Rezort dotiahol obstaranie nových stíhacích lietadiel F-16, ktoré budú dodané na prelome rokov 2022 a 2023.
Armádne projekty počkajú na novú vládu, nprešiel ani nákup transportérov 8x8
Viacero armádnych projektov modernizácie počká na novú vládnu garnitúru. Neprešiel ani nákup transportérov typu 8x8 s označením Vydra. Ministerstvo obrany dokončilo projekt ešte na jeseň 2018, no odvtedy o obrnených vozidlách vláda nerozhodla. Projekt väčších transportérov 8x8 od začiatku čelil ostrej kritike politickej opozície a bezpečnostných analytikov, ktorí mu vyčítali viacero nedostatkov. Podľa nich sa mohli transportéry kupovať prostredníctvom medzinárodnej súťaže. Ministerstvo obrany tieto tvrdenia odmietalo a trvalo na tom, že vozidlo spĺňa všetky požiadavky Ozbrojených síl SR.
Vozidlo Vydra je podľa rezortu obrany výsledkom spoločného postupu Slovenska a fínskej zbrojovky Patria. Ministerstvo plánovalo obstarať 81 vozidiel za celkovú sumu 417 miliónov eur, pričom bola v sume započítaná aj cena za výcvik, logistickú podporu či muníciu. Obrnené transportéry sa mali navyše montovať výlučne na území Slovenska a výroba mala priniesť stovky pracovných miest. Čo s nákupom bude po parlamentných voľbách vo februári 2020, je otázne. Ministerstvo už medzičasom odkúpilo prototyp vozidla za niekoľko miliónov eur.
S obstaraním vozidiel počítali aj strategické dokumenty ministerstva, napríklad Dlhodobý plán rozvoja Ozbrojených síl SR. Transportéry mali byť súčasťou ťažkej mechanizovanej brigády, ktorej zriadenie od Slovenska požaduje Severoatlantická aliancia (NATO). Podľa pôvodných plánov mala odštartovať sériová výroba na území Slovenska ešte v tomto roku, pričom ministerstvo malo disponovať 13 vozidlami. Postupne do roku 2024 mali mať vojaci k dispozícii nových 81 obrnených transportérov vo viacerých prevedeniach.